Welcome Guest: Register | Log in
 
FAQ| Search| Memberlist| Usergroups
 
Solcu Aşırı Milliyetçiler Çıldırdı Nayır Noloamaz Exxon Mobil Haberi
 
Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> Recréation - Ժամանց - Beraber gülelim -> Blagues - Կատակներ - Komik
Previous topic :: Next topic  
Author Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Offline

Joined: 07 Nov 2009
Posts: 26,664
Point(s): 75,806
Moyenne de points: 2.84

PostPosted: Sun 3 Mar 2019 - 19:56
PostPost subject: Solcu Aşırı Milliyetçiler Çıldırdı Nayır Noloamaz Exxon Mobil Haberi
Reply with quote

Solcu Aşırı Milliyetçiler Çıldırdı Nayır Noloamaz Exxon Mobil Haberi Olsa Olsa BalondurExxon Mobil-Qatar Petroleum konsorsiyumu, Kıbrıs’ın güneyinde bulunan 10. parseldeki ‘Glafkos’ sahasında 141-226 milyar metreküp doğalgaz bulduğu açıkladı. Türkiye’nin düzenlediği Mavi Vatan tatbikatına dikkat çeken enerji uzmanları, açıklamaların spekülasyon olabileceğini söyledi.Mart ayı içerisinde İsrail ve Mısır’la Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat düzenleyecek olan Rumlar, Türkiye karşıtı kışkırtmalarını sürdürüyor. “Kıbrıs’ta federasyon için tekrar masa kuruluyor” uyarısında bulunan Dr. Volkan Özdemir, ‘Kıbrıs’ın zenginliklerini paylaşacağız’ denilerek KKTC’nin federasyona ikna edilmeye çalışıldığını söyledi. Necdet Pamir, “Bir kuyu ile rezerv tespit etmek mümkün değil. Bilimsellikten uzak” dedi. İki uzman da, daha önce Afrodit sahası ve Delphine kuyusunda benzer algı operasyonlarının yapıldığını ama bunların gerçeği yansıtmadığını hatırlattı. 6’da

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, tek taraflı ilan ettiği sözde sondaj sahalarında ABD’li Exxon Mobil’in Doğu Akdeniz’in üçüncü en büyük rezervini bulduğunu açıkladı. Bunu fırsat gören Rumlar, kışkırtma faaliyetlerine başladı. Türkiye’nin yanıtı ise Donanmanın üç denizde müşterek yürüttüğü Mavi Vatan-2019 Tatbikatı

ABD’nin Kıbrıs’a yerleşmesi için Exxon Mobil’in 10. parseldeki keşfini fırsat gören Rumlar, mart ayında kışkırtıcı faaliyetlerine hız verdi. Önce Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na ev sahipliği yapacak olan Rumların, daha sonra İsrail ve Mısır ile ortak tatbikat düzenleyeceği öğrenildi. Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle de mart ayı içinde Kıbrıs’a gelecek.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), KKTC’nin Ada üzerindeki haklarını hiçe sayarak tek taraflı ilan ettiği sözde sondaj sahalarındaki hak ihlallerine devam ediyor. Son olarak 10. parselde bir süredir araştırma faaliyeti yürüten Exxon Mobil-Qatar Petroleum konsorsiyumu tarafından ‘Glafkos’ sahasında 141-226 milyar metreküp doğalgaz bulunduğu açıklandı. Keşif, Rumların birinci, Doğu Akdeniz’in üçüncü en büyük rezervi olarak kayıtlara geçti. Keşfi, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile Exxon Mobil Başkan Yardımcısı Tristan J. Aspray birlikte düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdu.

Daha önce 12’nci parselde keşfedilen ‘Afrodit’ yatağındaki doğalgaz rezervinin de yaklaşık 128 milyar metreküp olduğu açıklanmıştı. Doğu Akdeniz’deki en büyük rezerv ise 850 milyar metreküp ile Mısır’ın Zohr sahasında bulunuyor.

6-7 Mart’ta Doğu Akdeniz Gaz Konferansı’nda Rumlar, ENI, Exxon Mobil, Hellenic Petroleum, Noble Energy ve TOTAL gibi enerji devlerinin yöneticilerini ağırlayacak. Körfez Enerji Enformasyonu’nun himayesinde düzenlenecek konferansa, Catherine Watkins başkanlık edecek. Watkins, Doğu Akdeniz Gaz Konferansı’nın bölgede bu kadar geniş işletmecinin katılımıyla yapılacak ilk konferans olacağını belirtiyor. Konferansta Uluslararası Enerji Forumu Genel Sekreteri Dr. Sun Xiansheng de uluslararası ve bölgesel enerji işbirliği hakkında konuşma yapacak.

CHARLES DE GAULLE KIBRIS’A GELİYOR

Konferansın ardından Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle’nin Kıbrıs’a gelerek liman ziyareti yapacağı öğrenildi. Fransızlar, son dönemde Kıbrıs’taki faaliyetlerini yoğunlaştırmış, Larnaka’da kalıcı bir üs kurmak için Rumlarla anlaşmaya varmıştı. Anlaşma ayrıca Fransız Donanması’nın Güney Kıbrıs’taki Zigi Deniz Üssü’nü, Hava Kuvvetleri’nin de Baf kentindeki Andreas Papandreu Hava Üssü’nü kullanmasına olanak veriyor. İki ülke, ortak askeri tatbikatlar da yapacak, eğitim amacıyla karşılıklı personel değişimi gerçekleştirecek.
Reklamdan sonra devam ediyor

MISIR VE İSRAİL’LE TATBİKAT

Rumlar yine mart ayı içinde Mısır ve İsrail ile Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat düzenleyecek. Tatbikatın ayrıntıları henüz açıklanmadı ancak üçlü ittifakın Türkiye ve KKTC’ye mesaj vereceği değerlendiriliyor. Üç ülke daha önce doğalgaz anlaşması yapmış, söz konusu anlaşmada KKTC’nin hakları hiçe sayılmıştı.

TÜRKİYE’NİN YANITI

Türkiye, hem askeri hem de sondaj faaliyetleri ile Doğu Akdeniz’deki oldu-bittilere izin vermeyeceğini gösteriyor. Bir yandan Türk Deniz Kuvvetleri 103 gemisiyle üç denizde müşterek yürüttüğü Mavi Vatan-2019 Tatbikatı’na devam ederken, bir yandan da sismik araştırma gemimiz çalışmalarını sürdürüyor. Yeni aldığımız ikinci sondaj platformumuz da Yalova’daki bakımın ardından Kıbrıs’ın güneyine inerek çalışma yürütecek. Geçen ay 9. parsele giren Barbaros Sismik Araştırma gemimize TCG Barbaros eşlik etmişti.

Barbaros’tan tam isabet!

Türk Deniz Kuvvetleri’nin 103 gemi, 20 bin personelle üç denizde müşterek yürüttüğü Mavi Vatan-2019 Tatbikatı üçüncü gününü geride bıraktı. Donanma’nın kullandığı milli imkanlar göz doldururken, yapılan atışlardaki yüksek isabet oranı ise dikkat çekiyor.

Aydınlık, Mavi Vatan-2019 Tatbikatı’nı F-244 borda numaralı TCG Barbaros firkateyninden takip ediyor. Barbaros personeli, tatbikatın tüm safhalarını yoğun eğitimle geçiriyor. Önceki günün ilk saatlerinde Aydınlatma Eğitimi yapan gemi, gece tatbikatında ise kıyı bombardımanı yaptı. Saros Körfezi’ndeki 40 metrekarelik bir adaya 14 bin feet uzaklıktan 10 top atışı yapan gemi, tüm atışlarında isabet sağlayarak büyük bir başarıya imza attı. Dün de Çanakkale Boğazı’na giren gemi, Şehitler Anıtı önünde tören düzenledi.

ZÜRAFA KAYALIKLARI

Barbaros ile pek çok firkateyn ve korvetin eğitimlerini sürdürdüğü bölge, Yunanistan’ın hak iddia ettiği Zürafa Kayalıkları’nın da çok yakınında bulunuyor. Türk balıkçılarını bölgede sık sık taciz eden Yunan Sahil Güvenliği ise tatbikat sırasında kafasını çıkarabilmiş değil. Zürafa Kayalıkları, Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklar (EGEAYDAK) statüsünde. Yunanistan, daha önce adaya gözetleme kulesi kurmuş, geçen ay istifa eden savunma bakanı Kammenos da kışkırtıcı açıklamalar yapmıştı.

aydinlik.com.tr/exxon-balonu-turkiye-mart-2019


Back to top
Publicité


PostPosted: Sun 3 Mar 2019 - 19:56
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
guest
Super Membre
Super Membre

Offline

Joined: 10 Apr 2011
Posts: 2,009
Point(s): 5,313
Moyenne de points: 2.64

PostPosted: Wed 6 Mar 2019 - 10:32
PostPost subject: Solcu Aşırı Milliyetçiler Çıldırdı Nayır Noloamaz Exxon Mobil Haberi
Reply with quote

Perinçek: Akıllı milliyetçilik bize Rusya ve Çin’le dostluğu öneriyor

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki ‘Çin'in Etnik Politikaları’ konulu toplantının ardından Türkiye dönüş yolu olan Astana Havalimanı’nda, Sputnik’in sorularını yanıtladı.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 27 Şubat'ta 25'in üzerinde ülkenin katılımıyla gerçekleşen "Çin'in Etnik Politikaları ve Millî Dayanışma: Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygulamalar" başlıklı toplantıda Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hem Türkiye'yi temsil etti hem de toplantıdaki dört onur konuşmasından birini gerçekleştirdi. Urumçi'deki konferanstan önce 2 gün boyunca Çin Komünist Partisi yetkilileriyle temaslar gerçekleştiren Perinçek'le, Türkiye'ye dönüş yolunda, Astana Nursultan Nazarbayev Uluslararası Havalimanı'nda Türkiye-Çin ilişkilerini, Avrasya'nın geleceğini ve Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendirdiği bir röportaj gerçekleştirdik.

‘KONUŞMAMDA AMERİKAN EMPERYALİZMİNİN BATI ASYA'DAKİ TERÖR FİDANLIĞINA KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI YAPTIM'

Çin'deki konferansta Türkiye'yi temsilen gerçekleştirdiği konuşmanın çok sayıda teşekkür aldığına işaret eden Perinçek "Onlarca ülkeden hem hükümet hem de siyasal parti düzeyinde katılım olan bir toplantıdaki 4 onur konuşmasından birini gerçekleştirmek benim için önemliydi. Afganlar, Tacikler, Pakistanlılar, Azerbaycanlılar ve Çinliler… Hepsi tek tek konuşmamdan ötürü bize teşekkür etti. Konuşmacılar arasında bir tek ben Amerikan emperyalizminin Batı Asya'da bir terör fideliği oluşturduğu, hem Irak'ı işgalinde hem Suriye'yi karıştırarak hem de Afganistan'ı işgalinde burada yetiştirdiği teröristleri kullanarak başka ülkelere, Çin'e, Rusya'ya, Pakistan'a sevk ettiğinin üzerinde durdum ve bölgeye teröre karşı ortak mücadele çağrısı yaptım" ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ'DEKİ, KARADENİZ'DEKİ VE TÜRK AKIM'A YÖNELİK TEHDİTLERİN KAYNAĞINI İYİCE FARK ETMELİ'


Türkiye'de ABD'ye güven tarihi dip seviyeye indi, Çin ve Rusya'ya güven hızlı arttı
Perinçek, Türkiye'nin Çin ve Avrasya ile ilişkilerinde stratejik çıkarları ön plana alması gerektiğini söyleyerek "Türkiye'nin stratejik gelecekteki çıkarlarına bakması ve burada Çin'in yerini görmesi çok önemli. Türkiye'nin hem Doğu Akdeniz'den gelen hem Karadeniz'den Ukrayna-Amerika anlaşmasıyla oluşan Türk Akımı'na yönelik tehditleri görmesi lazım. Aynı zamanda Türkiye üretim ekonomisine yönelik çabalarını da Çin'le işbirliği yaparak başarıya ulaştırabilir. Türkiye'yi kim yönetiyorsa yönetsin Çin dostluğundan kopma şansı yok. Türkiye'nin ‘Ben Amerika'ya tekrar döneceğim' demek gibi bir olanağı yok. Çünkü ülkenin Amerika'ya dönerek çözebileceği bir sorun yok. Bütün sorunlar Amerika kaynaklı olduğu için, güvenlik, ekonomi olsun, Amerika'yla işbirliği yaparak çözüm değil, çözümsüzlük üretilir, kangren haline gelir" dedi.

‘CIA BAĞLANTILI TERÖRİSTLER, EL BAB'DA TÜRK ASKERİNE KARŞI SAVAŞTI'

Çinli yetkili: Çin'in terörle mücadelesi Türkiye için de model olabilir
"Doğu Türkistan İslami Partisi ile CIA'in doğrudan bağlantısı var" diyen Perinçek, "Amerika'nın kalkıp da Çin'e güçlü, etkili bir taarruzda bulunmaya şansı yok, yapabileceği ancak Çin'i taciz etmekten ibaret olur. Anlaşıldığına göre de, ABD böyle bir siyaset izliyor. ‘Çin'i ne kadar uğraştırırsam ne kadar onlara problem yaratırsam, bana o kadar iyidir' diyor. Doğu Türkistan İslami Partisi'ni de bu amaçla destekliyor. Bu tacizi yapmak için El-Kaide, El-Nusra gibi onun içindeki Uygur kökenli teröristleri kullanmaya çalışıyor. Bu örgütlerin içinde binlerce Uygur terörist de var. Bunlar Türkiye'de de bazı terör eylemleri yaptılar ve 29 Ağustos 2016'da başlayan Fırat Kalkanı Harekatı sırasında DEAŞ'ın içinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı savaştılar. Şimdilerde bu sayı daha az çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri El-Bab'a kadar yaptığı harekat sırasında Uygur teröristlerin bir kısmını öldürdü" dedi. İYİ Parti'nin TBMM'ye Çin'in Uygurlara yönelik uygulamalarına ilişkin önerge sunduğunun hatırlatılması üzerine Perinçek " Bu önerge AK Parti'nin ‘hayır' ve MHP'nin de ‘çekimser' oyuyla reddedildi. MHP'li temsilciler, Vatan Partili arkadaşlarıma ‘Perinçek'in Uygurların Türk askerine kurşun sıktığını aktarması üzerine oylamada çekimser kaldık' dedi. Meclisteki diğer partiler ise maalesef Amerikan yanlılığı ile Rusya, İran ve Çin düşmanlığında birleşiyorlar" diye konuştu.

‘ÇİN, PKK'YI KABUL ETSE TÜRKİYE BUNA NASIL TEPKİ VERİRDİ?'

Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk'ün Türkiye'de valilik düzeyinde kabul edilmesini eleştiren Perinçek "Hükümet ve devlet olarak bunlara en ufak bir hoşgörünün gösterilmemesi lazım. Uşak valisi, Isparta valisi diyelim Tümtürk'ü kabul ediyor. PKK'yı Çin hükümeti kabul etse, Çin hükümetinin valileri PKK ile görüşmeler yapsa biz buna nasıl bir tepki gösteririz? Şimdi de Çin'de açıkça terör eylemleri örgütlemeye çalışan ve bunu amaçlayan bir örgütün önemli temsilcilerinden birini Uşak ve Isparta valisi makamında kabul etti. İkincisi, Tümtürk Türkiye'deki neredeyse bütün üniversitelerde dolaştırıldı. Bu Türkiye Devleti ve hükümeti açısından çok büyük bir yanlış" dedi ve devam etti:


Euronews'e konuşan Maduro: İnsanlığın geleceğini Çin, Rusya, Türkiye ve İran gibi ülkeler belirleyecek
"Urumçi'de Çin televizyonlarına verdiğimiz demeçte çözümü anlattık. Bizce Türkiye ve diğer Türkçe konuşan cumhuriyetlerin, yani Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Şanghay İşbirliği Örgütü'nde üye olarak yer alması gerek. Böylece Türk cumhuriyetleri daha aktif şekilde Çin ve Rusya ile Hindistan ve Pakistan'la ortak bir iş birliği içerisinde yer alır. Bu tabii, Sincan Uygur'daki bölücü ayrılıkçı girişimlere de çok ağır bir darbe olur ve onun zeminini ortadan kaldırır. Çünkü Sincan Uygur bölgesindeki terör hareketleri bölgedeki halka dayanan hareketler değil. Halktan beslenmiyorlar, dış kaynaklılar ve maalesef Türkiye'de bunlara yataklık ediyor. Bunu ortadan kaldırmak için Şanghay İşbirliği Örgütü'ne Türkiye'nin tam üye olarak alınması son derece etkili olur."

‘ÇİN'İN ASTANA SÜRECİNE BİRAZ UZAKTAN DESTEK VERİYOR AMA DIŞ SİYASETTE DAHA AKTİF BİR ÇİN GÖRECEĞİZ'


‘Türkiye ile Çin, ilişkileri zora sokmak istemiyor’

Peki, Çin'in Astana görüşmeleri öncülüğündeki barış sürecine karşı tutumu nedir? Bu soru üzerine Perinçek "Çin, Astana sürecini destekliyor. Fakat Astana süreci doğrudan doğruya Batı Asya merkezli süreç. Yani, Türkiye, Rusya, İran da Batı Asya ülkeleri ve her üç ülkenin Suriye'nin kuzeyinde askeri gücü var. Suriye'deki gelişmelerde fiilen bu üç ülkenin hepsi var. Onun için burada Çin biraz uzak kalıyor. O sebeple doğrudan doğruya Astana'yı Çin'in de katılımıyla dörtlü haline getirmek pek gerçekçi değil. Ama Çinliler bunu destekliyorlar. Çünkü Çin bugün bütün dünyada barış istiyor. Çin'in amacı, Amerika'nın geçtiği her yerde barışı korumak ve böylece Çin'in hedeflediği siyasetin hayata geçmesi. Ancak şunu söyleyebilirim. Çin'de önemli bir gelişme var. Ben Çin'e 2018 yılının Mayıs ayında geldim. O görüşmelerde Çinliler bize ‘Biz önemli bir karar aldık, bundan sonra dış politikada daha aktif ve cesur olacağız, daha atak bir dış politika izleyeceğiz' dediler. Çinliler ‘Batı Asya'da da, her yerde Türkiye'yi ilgilendiren her alanda bundan sonra bizi daha atak, cesur göreceksiniz' dediler" diye konuştu.

‘AKILLI MİLLİYETÇİLİK BİZE RUSYA VE ÇİN'LE DOSTLUĞU ÖNERİYOR'


Çin'in yeni Ankara büyükelçisinden 'toplama kampı' iddialarına yanıt: Türkiye'nin daha iyi yöntemi varsa yararlanmaya hazırız
Perinçek "Bugünkü dünya tablosunda Türkiye-Çin dostluğu hem Çin için önemli hem Türkiye için önemli. Bu neye benziyor? Mustafa Kemal Atatürk eğer dönemin koşullarında Sovyet Rusya ile iş birliği yapmasaydı İstiklal Savaşı'nın başarıya ulaşma şansı yoktu. Nasıl o gün Sovyet Rusya ihmal ederek biz İstiklal Savaşı'nın başaramazdık, hem Batı Asyalı komşularımızı hem de Çin ve Rusya'yı ihmal ederek Türkiye'nin hem güvenlikle ilgili tehditlere cevap vermesi pek kolay olmaz. Akılsız milliyetçilik olmaz. Akıllı milliyetçilik de bize bu ülkelerle dostluğu öneriyor" diye ekledi.

tr.sputniknews.com/columnists/201903061038035294-dogu-perincek-akilli-milliyetcilik-bize-rusya-cin-dostlugu/


Back to top
Display posts from previous:   
Armenian on web Forum Index -> Recréation - Ժամանց - Beraber gülelim -> Blagues - Կատակներ - Komik All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

 Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Cookies | Charte | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1