Welcome Guest: Register | Log in
 
FAQ| Search| Memberlist| Usergroups
 
Şehit Hava Mareşal Sergey Khudyakov /Hanperyan
 
Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> Centralisations -> Célebrités arméniens - Հայտնի Հայ Անձնավորություններ - Ünlü Ermeniler
Previous topic :: Next topic  
Author Message
guest
Super Membre
Super Membre

Offline

Joined: 10 Apr 2011
Posts: 2,009
Point(s): 5,313
Moyenne de points: 2.64

PostPosted: Fri 15 Nov 2019 - 20:02
PostPost subject: Şehit Hava Mareşal Sergey Khudyakov /Hanperyan
Reply with quote

Şehit Hava Mareşal Sergey Khudyakov /Hanperyan
Yukarıdaki fotoğrafta Churchill, Roosevelt ve Stalin bulunmaktadır . Khudyakov sağdan üçüncü. Yalta, 9 Şubat 1945.

1946 yılına kadar kimse Khudyakov'un Ermeni olduğunu, adının Sergei olmadığını, Armenak ve soyadının ise Khudyakov'u değil Hanperyacıları bildiğini bilmiyordu.

1943'te Sovyet heyetinin Tahran Konferansı'na uçuşunu denetleme görevini üstlendi. Yetkin ve onurlu bir şekilde Yüksek Komutanlığın mücadele görevini yerine getirdi.

14 Aralık 1945'te Khudyakov, Chita'da tutuklandı ve RSFSR Ceza Kanunu'nun (Anavatana ihanetinin) 58-1. B maddesi uyarınca suçlandığı Moskova'ya götürüldü. Yakalanan mülklerin ve kaybolan bir uçaktan değerli eşyaların tahsis edilmesine katılımı da incelenmiştir (Madde 193-17 “a”).

Davanın soruşturması dört yıldan uzun sürdü ve 1949'da sona erdi. 10–13 Haziran 1953'teki soruşturmalar sırasında, M. Ryumin, hava mareşalinin ifadesine fazladan ayrıntı eklendiğini iddia etti.

18 Nisan 1950'de, Sergei A. Khudyakov, en ağır cezaya çarptırıldı - mülklere el koyulması ile vurulmak üzere. Aynı gün vuruldu. Külleri, Don mezarlığına gömüldü.

13 Ocak 1951'de, küçük oğlu Sergei ile Varvara Petrovna Khudyakova hainin ailesinin bir üyesi olarak tutuklandı ve Krasnoyarsk Bölgesi'ne - Taseevsky Bölgesi'ndeki Glinnaya köyüne sürüldü.

Bu arada, Mareşal'in evlatlık oğlu Teğmen Vladimir Khudyakov, Sovyet Ordusu'ndan çıkarıldı ve daha sonra özel bir kararla sürgüne gönderildi. Vladimir, Kızıl Yıldız Nişanı'nın bir ödülü idi ve 1. Hava Ordusunda bir radyo operatörü, topçu ve pilot olarak savaştı.

27 Mart 1953 tarihli SSCB Yüksek Sovyeti Başkanlığı Kararnamesi uyarınca, Khudyakov ailesi affedildi ve sürgünlerinden Moskova'ya dönmelerine izin verildi. Ağustos 1954'te Askeri Başsavcılığa, 100384 sayılı arşiv soruşturması davasının materyallerinin denetleyici bir incelemesi başlamıştır.

Denetleyici askeri savcı, arşiv soruşturma soruşturmasının, yeni keşfedilen şartlarla bağlantılı olarak cezayı iptal etme önerisi ile SSCB Yüksek Mahkemesi Askeri Koleji'ne yeniden değerlendirilmek üzere sunulması gerektiğine karar verdi.

Bu resmi belgede Mareşal Hanperyants Armenak Artemovich'in asıl soyadı, adı ve himayesi yazılmıştır. Davayı yeniden incelerken, Yüksek Mahkeme Askeri Koleji, Khudyakov-Khanperyants'ın suçlanmasının hiçbir nesnel veri ile doğrulanamayacağını buldu.

SSCB Yüksek Sovyeti Başkanlığı’nın 6 Temmuz 1965’teki kararnamesiyle mahkeme kararıyla rehabilite edilen SA Khudyakov ölümünden sonra, Hava Mareşal’in askeri rütbesinde ve ödül haklarında yeniden görevlendirildi. Kısa bir süre sonra, Sovyet Ordusu ve Donanması Ana Siyasi İdaresi'ndeki parti komisyonu partideki Hava Mareşal Khudyakov'u eski durumuna getirdi.

Bu yüzden, Khudyakov tutuklanmasaydı, saf bir Ermeni iken Rus ve Gürcü anne-babalarının oğlu olarak tarihte kalırdı.

https://allinnet.info/people/from-the-biography-of-air-marshal/


Back to top
Publicité


PostPosted: Fri 15 Nov 2019 - 20:02
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
Display posts from previous:   
Armenian on web Forum Index -> Centralisations -> Célebrités arméniens - Հայտնի Հայ Անձնավորություններ - Ünlü Ermeniler All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

 Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Cookies | Charte | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1