Welcome Guest: Register | Log in
 
FAQ| Search| Memberlist| Usergroups
 
Türk Yahudi Toplumu Kıbrıstaki 63 Kanlı Noel Olayından Sonra Daciklere
 
Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News (Archives/Dossiers) - Haberler (Arşiv/Dosya) - Լուրեր (Արխիւ)
Previous topic :: Next topic  
Author Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Offline

Joined: 07 Nov 2009
Posts: 26,751
Point(s): 76,044
Moyenne de points: 2.84

PostPosted: Tue 11 Feb 2020 - 20:54
PostPost subject: Türk Yahudi Toplumu Kıbrıstaki 63 Kanlı Noel Olayından Sonra Daciklere
Reply with quote

Türk Yahudi Toplumu Kıbrıstaki 63 Kanlı Noel Olayından Sonra ,

Daciklere ABD'deki Etkilerini Gösterme İçin Kirk Douglas'ı istanbul'a GetirmtmişlerdiKirk Douglas’ın Türkiye’deki çok gizli buluşması

Cumhuriyet gazetesi yazarı Erol Manisalı, bugünkü “Kirk Douglas’ın İnönü ile ‘gizli’ buluşması...” başlıklı yazısında Kirk Douglas’ın Türkiye’ye geldiğini ve yaşadıklarını anlattı.Spartaküs, Zafer Yolları, Denizler Altında 20.000 Fersah ve Şampiyon gibi unutulmaz filmlerin oyuncusu Kirk Douglas, 103 yaşında hayatını kaybetti.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Erol Manisalı, bugünkü “Kirk Douglas’ın İnönü ile ‘gizli’ buluşması...” başlıklı yazısında Kirk Douglas’ın Türkiye’ye geldiğini ve yaşadıklarını anlattı.

Erol Manisalı, “1964 yazının başında da ABD havayı yumuşatmak için Kirk Douglas’ı Türkiye’ye göndermiş” diyerek özel bir fotoğrafa yer verdi.

İşte o yazı…

Ve ünlü Kirk Douglas 103 yaşında hayata gözlerini yumdu. Altmışların ünlü aktörü, Spartacus’ün kahramanı, benim de nasılsa 1964’te, daha 23 yaşımda iken karşılaştığım, sohbet ettiğim adam.

1963 Kıbrıs’taki Kanlı Noel’de Rumların Türklere saldırısından sonra Başbakan İnönü Amerika’ya karşı çıkıyor: “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de içinde yerini alır” diyor: çünkü ünlü Johnson mektubu Ankara’yı “müdahale edemesin” diye uyarmış, ambargo ile tehdit etmiş.

Ve Türkiye’de ABD karşıtı bir hava belirmiş, 1964 yazının başında da ABD havayı yumuşatmak için Kirk Douglas’ı Türkiye’ye göndermiş.

Ben iktisat fakültesine yeni asistan olmuşum, hâlâ Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı’nda (TMGT) dış ilişkiler komisyonu başkanlığını yürütüyorum. TMGT Başkanı Alp Kuran’a, Ayşe Cebesoy’dan bir kokteyl daveti geliyor, Alp Kuran da benim TMGT adına katılmamı istedi.

Kokteylde bir ara Ayşe Cebesoy, Prof. Vakur Versan Hocam ve bendeniz, Kirk Douglas’la dörtlü bir sohbet yapıyoruz. Ceketimin yakasında Avrupa Konseyi’nin bir rozeti var: öyle ya TMGT adına Avrupa Konseyi gençlik örgütünde (CENYC) Türkiye’yi ben temsil ediyorum. Kirk Douglas eli ile de tutarak, “Bu rozet nedir” diye bana soruyor, ben de kendisine “Avrupa Konseyi rozeti” diye yanıt veriyorum.

Bana, Avrupa Konseyi nedir, diye ikinci soruyu sorunca şaşırıyorum, Prof. Vakur Versan bıyık altından gülüyor: “Propaganda için” Türkiye’ye gönderilen Kirk Douglas, Avrupa Konseyi’ni bilmiyor, çok ilginç.

İNÖNÜ NEREDEN ÇIKTI?

Ve bir akademisyen, eski bir doktora öğrencim 2008’de benimle ilgili bir kitap yazmaya karar verince Ayşe Cebesoy’u da Kirk Douglas vesilesi ile ziyaret ediyor. Ve Ayşe Cebesoy kendisine, Kirk Douglas’un İnönü ile de temas ettiğini söylüyor.
Ben çok şaşırıyorum: çünkü o tarihte ne medyada ne de resmi makamlarda açıklanmış bilgi yok. Ayşe Cebesoy’a telefon ediyorum, bana da aynı şeyi tekrarlıyor. Yüz yüze mi konuştular, telefonda mı temas kurdular bilgi yok, ama gizli ve medyadan saklanmış bir temas olmuş.

Bugünlerdeki Trump’ın mektuplarının Ankara’da “karşılanış üslubu” ile İnönü’nkü arasında, siyahla beyaz kadar fark söz konusu. Nereden nereye... İnönü, Johnson, Kıbrıs, Kirk Douglas, Trump, Suriye ve Ankara’daki yeni patronlar... Bir yakın tarih dizisi gibi.
Spartacus Kirk Douglas, Romalı zalimlere karşı başkaldıran bir kimlikti, aynen Atatürk’ün işgalci emperyalizme karşı savaşında olduğu gibi. Roma İmparatorluğu içerideki “uygarlığını”, dışarıdaki emperyalizmi ile birlikte, “çelişerek” sürdürmüştür. Aynen bugün dünyada yaşadığımız gibi...Resimde Kirk Douglas, Ayşe Cebesoy, Prof. Vakur Versan ve bendeniz boy gösteriyoruz... Güle güle dostum Spartacus.
Odatv.com

https://odatv.com/kirk-douglasin-turkiyedeki-cok-gizli-bulusmasi-11022000.html

500. Yıl Vakfı’nda yönetim değişikliği

500. Yıl Vakfı Kurucular Kurulu olağan toplantısı 14 Kasım Cuma günü vakıf merkezinde yapıldı. Jak Kamhi’ye Vakfın Onursal Başkanı ünvanı verildi.

Yapılan seçimde vakfın 1989’da kuruluşundan günümüze başkanlığını üstlenerek değerli mali katkılarının yanı sıra ondokuz yıl süresince başarılı ve özverili bir çalışma gösteren Jak Kamhi’nin vakıf başkanlığından ayrılma kararı üzerine;

Yakup Barouh,

Naim Güleryüz,

Erol Hasit,

Tülay Önay,

Av. Rıfat Saban,

Mukadder Sezgin veProf. Vakur Versan yönetime seçildiler.

Jak Kamhi’ye Vakfın Onursal Başkanı unvanı verildi. Yönetim Kurulu’nun kendi arasında yaptığı görev dağılımı sonucunda, Başkanlığa Naim Güleryüz; Başkan Vekilliğine Av. Rıfat Saban ve Muhasip Üyeliğe de Yakup Barouh seçildi.

http://www.salom.com.tr/arsiv/haber-68423-500_yil_vakfinda_yonetim_degisikligi.html


Back to top
Publicité


PostPosted: Tue 11 Feb 2020 - 20:54
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
Display posts from previous:   
Armenian on web Forum Index -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News (Archives/Dossiers) - Haberler (Arşiv/Dosya) - Լուրեր (Արխիւ) All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

 Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Cookies | Charte | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1