Welcome Guest: Register | Log in

FAQ| Search| Memberlist| Usergroups

“Ne Mutlu Türk’üm” etnik ayrımcılık

Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> Entraides - Yardım -> Petitions
Previous topic :: Next topic  
Author Message
Palutzi
Modérateur
Modérateur

Point(s): 13,348
Moyenne de points: 3.36

PostPosted: Thu 1 Oct 2009 - 00:14
PostPost subject: “Ne Mutlu Türk’üm” etnik ayrımcılık
Reply with quote

“Ne Mutlu Türk’üm” etnik ayrımcılık
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammerberg, Türkiye’deki “azınlıklar” ile ilgili raporunda okullarda öğrencilerin söylediği “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözünü eleştirdi.

Raporda, bununla “etnik ayrımcılık” yapıldığı öne sürüldü. Türk Hükümeti ise verdiği yanıtta “Türk kelimesi bir etnik, dil veya dini kökene dayanmıyor, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını ifade ediyor” dedi.

AVRUPA Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Türkiye’de “azınlıklar” ile ilgili yayınladığı raporunda okullarda öğrencilerin söylediği “Ne Mutlu Türk’üm diyene” sözünü eleştirdi ve bununla “etnik ayrımcılık” yapıldığını öne sürdü. Hammerberg’in, 28 Haziran-3 Temmuz arası Türkiye’de yaptığı görüşmeler sonrası yazılan rapordaki bu eleştiri, hükümetin tepkisine yol açtı.

BİR ETNİK KÖKEN YÜCELTİLİYOR

Bugün yayınlanan raporunda Hammerberg, Türkiye’deki okullarda “Türk’ün ve Türk olmaktan gurur duyuyorum” gibi çeşitli antların her gün öğrencilere söyletildiğini ve bu sözlerin “Ne Mutlu Türk’ün diyene” sözüyle tamamlandığını belirterek bunun bir etnik kökeni yücelttiğini öne sürdü. Türkiye’de 12-15 milyon arasında Kürt kökenlinin bulunduğunu, 3 milyona yakın Roman, 3 milyon Kafkas, 1 milyona yakın Laz bulunduğunu belirterek, bunun Türkiye tarafından bir “zenginlik” olarak kabul edilmesi gerektiğini kaydetti.

AZINLIĞIN TANIMI GENİŞLESİN

Türkiye’de azınlık tanımının, Lozan Anlaşması’na dayanarak sadece Rum, Ermeni ve Yahudiler için yapıldığını belirten İnsan Hakları Komiseri Hammerberg, “Azınlık tanımının Avrupa’daki tanımına uyarlanması, ancak Anayasa değişikliği ile mümkün. Bu değişiklik mutlaka yapılmalı” dedi.

Hammerberg, üniversitelerde Kürtçe eğitmen yetiştirilmesi için özel bölümler açılmasını, Alevilerin haklarının verilmesini, Heybeliada Ruhban okulunun açılmasını ve Vakıflar Yasası’nın gayrimüslümlerin mülklerinin iadesine uygun hale getirilmesini talep etti.

Hükümetin yanıtı: Etnik ayrımcılık değil

Türk Hükümeti’nin verdiği verdiği 11 sayfalık cevabi raporda ise Hammerberg’in “Ne Mutlu Türk’ün diyene” sözünün “etnik ayrımcılık” olarak ifade edilmesine eleştiri getirildi. Hükümet cevabında, özdeyişin bir etnik grubu yüceltmek için değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanların ülke toprağına bağlılığını ifade ettiği belirtildi. “Türk” kelimesinin bir etnik, dil veya din kökene dayanmadığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını ifade ettiği kaydedildi. Hükümet ayrıca “azınlık” tanımının Lozan Antlaşması ile belirlendiği de vurgulandı.

Kaynak:Hurriyet

Back to top
Publicité

PostPosted: Thu 1 Oct 2009 - 00:14
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 45,372
Moyenne de points: 3.01

PostPosted: Sun 4 Oct 2009 - 13:28
Reply with quote

Bence Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri büyük bir hataya düsüyor!
Türk bir etnik degildir: Osmanlidan geriye kalanlarin karisimindan dogmustur!
Türk'ü etnik ayrimcilik yapmakla tenkit ettiginde bir bakima bunu resmilestiriyor; çok yanlis!

Back to top
mahi
Membre actif
Membre actif

Point(s): 334
Moyenne de points: 2.57

PostPosted: Tue 6 Oct 2009 - 23:48
Reply with quote

Eleştiri bence yerindedir..Türk zaten çinlilerin bir ırka (ki kendi coğrafyasında) taktığı isim..O manada Tc cinlik yapıp topraklara türk-iye (türk-i cumhuriyetler dedikleri gibi) diyerek işin içinden sıyrılıyor.Ayrıca o ırktan bu zamana kalan bişey var mı derseniz elbette yok..Osmanlıdan elde ne kaldıysa toplama bir yapı (posa) ile suni bir oluşum çabası..

Sonuç olarak nerden bakarsan bak yapılan kesinlikle ayrımcılık..Osmanlıda sorun yoktu çünkü esas orada türkler diğerleri gibi bir etnisite idi..

Ha demeci veren aslında tr yi aşağılamış...Çünkü türkler kendilerine etnik grup değil ırk derler (Çinlilerin taktığı gibi..:-) )
Onlar için etnisite devlet kuramamış insanlar topluluğudur..Eğer kurabilirlerse ırk oluyor ..Ne saçma değil mi?..

Tr konuya nasıl işine gelirse öyle bakar..
Bir örnek :

Kürtçe yasakken çerkesce yasak değildi tr de..
Ama her nedense çerkeslerinde vatanı yok..

Yani işine nasıl gelirse..

Back to top
BOLSAHAY
V.I.P.
V.I.P.

Point(s): 5,767
Moyenne de points: 2.98

PostPosted: Wed 7 Oct 2009 - 19:40
Reply with quote

Okullarda daha olgunlasmamis beyinlere "AND ICTIRMEK","ISTIKLAL MARSI OKUTMAK" yada "NE MUTLU TURKUM" gibi saçmaliklar ogretmek beyin yikamaktan baska bir sey degildir...

Back to top
Hayjan
Inspector
Inspector

Point(s): 15,953

PostPosted: Wed 7 Oct 2009 - 22:11
Reply with quote

Ne mutlu Turk olana, yavas yavas Turk mutsuzlugun simgesidire donusuyor.

Back to top
Hayjan
Inspector
Inspector

PostPosted: Sun 6 Dec 2009 - 22:47
Reply with quote

Ataturk ne mutlu Turkum diyene demistir,olana degil.Malum hersey degistirilmis.Ataturk'e ait olmayan da ona maledilmis durumda.

Turkiye'de yasayana Turk denirmis,kim demisse halt yemis.Ben Turkiye'de yasadigim zaman kendimi Turk olarak tanitmiyordum ki.Nasil Turk oluyormusum yahu,ben Ermeniyim dolayisiyla Ermeni olarak kendimi belirliyordum.

Back to top
mahi
Membre actif
Membre actif

Point(s): 334
Moyenne de points: 2.57

PostPosted: Wed 23 Dec 2009 - 17:35
Reply with quote

Konuya bir netlik kazandırmak adına,

"memleketimi çok seviyorum benim toprağım bırakıp gidemem.hatta orda öleyim" külliyen (komple) yalan..Menfaatlerimi bırakamadım desen anlayacağım...

Komplesine söylüyorum bunu savunan arkadaşlara..(bu üst cümleye vurgu)

Köy olamadıysan neye sahip çıkacaksın..Köy olmuşsan adına da ülke diyorsan..Bak bu bi sorun..

sevgiler..

Back to top
BOLSAHAY
V.I.P.
V.I.P.

Point(s): 5,767

PostPosted: Wed 30 Dec 2009 - 20:44
Reply with quote

Iki tane evi vede marangozhanesini satabilecek cesarete sahip olan babama tesekkurler...

Back to top
Hayjan
Inspector
Inspector

PostPosted: Wed 30 Dec 2009 - 20:57
Reply with quote

Ev satin almadan isyeri de kurmadan Turkiye'yi terkettigimden dolayi ben de kendimi taldir ediyorum.

Back to top
Armenian on web Forum Index -> Entraides - Yardım -> Petitions All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Cookies | Charte | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1