Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
15 Juillet - Vartavar
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Centralisations -> Ephéméride - Օրվախորհուրդ - Takvim
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
hwjer
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 01 Sep 2006
Messages: 321
team-aow.discuforum.
Point(s): 1 271
Moyenne de points: 3,96

MessagePosté le: Mar 31 Juil 2007 - 03:55
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar
Répondre en citant

Հուլիսի 15–ը Վարդավառի օրն է
Journée arménienne de tradition pagan.


_________________


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Publicité


MessagePosté le: Mar 31 Juil 2007 - 03:55
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 890
Point(s): 42 269
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Lun 31 Déc 2012 - 17:01
MessageSujet du message: 22 Temmuz Vartivor Geleneği – (Vartavar- Վարդավառ)
Répondre en citant

Vartivor Geleneği – (Vartavar- Վարդավառ)

Kavron’da Vartivor Geleneği – (Vartavar- Վարդավառ)

Vartavar, Rize’nin Çamlıhemşin ve Hemşin ilçelerinin yüksek kesimlerinde yaşayan bir halk olan Hemşinliler tarafından Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde köyden köye değişen tarihlerde, dinlenmek ve eğlenmek amacıyla yapılan ve daha çok genç kız ve erkeklerin horon edip diğerlerinin seyrettiği yayla şenliğinin adıdır.Ermeni inancında Nuh Tufanı’n...dan sonra, Nuh Peygamber gemiden inerken son bir kez yağmur yağar ve hayat yeniden başlar. Hıristiyanlıkla birlikte bu şenlik İsa Peygamberin suret değişmesi (Ermenice Baydzara-gerbutyun Diarn, 22 Temmuz) yortusuyla birleştirilmiştir. İncil’e göre İsa Mesih’in üç havarisiyle çıktığı dağda, yüzü güneş gibi parlar, etrafında Musa ve İlyas peygamberler belirir ve Tanrı ‘sevgili oğlum budur’ der. Ermeniler bugünü etrafı güllerle süsleyerek ve birbirlerini su ile ıslatarak kutlarlar.

Kavran, halk diliyle (Kavron) Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Kaçkar Dağları’nın eteğinde şirin bir yaylamızdır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden, Ayder yolu üzerinde araba ile ulaşım sağlanan Kavran, geçmişte sadece yaylayken günümüzde hem yayla, hem de tatil beldesi görünümündedir. Doğu Karadeniz insanı hem rutubetli sıcaktan korunmak, hem de hayvanlarını geniş yayla mezralarında otlatmak için; ormanların seyrekleştiği 2000 m yükseklikteki dağlar arasındaki yaylalara çıkarlar. Yayla evleri genellikle yaşlı, tecrübeli, katık (yağ, peynir, minci vb.) yapmasını iyi bilen ebe ile hayvanlara çobanlık yapabilecek on-onbeş yaşlarında kız ya da erkek çocuktan oluşan iki kişilik evlerdir. Köylerdeki yerleşim dağınık olmasına karşın, yayla evleri birbirine çok yakındır.

Hemşin Bölgesi’nde yaz aylarına rastlayan çeşitli yayla şenlikleri geçmişten günümüze halen sürdürülmektedir. Bu şenlikler ‘Çürük Ortası’, ‘Yayla Ortası’, ‘Okçular’, ‘Vartivor’ gibi adlarla yayla süresinin belli dönemini yansıtmaktadır. Genellikle de yaylaların en kalabalık olduğu, ot biçme işleminin bitimine ya da köydeki son işlerin bitirilip yaylada toplanma tarihine rastlar.
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder yaylalarından biri olan Kavran’da Vartivor, günümüzde de geçmişte olduğu gibi aynı görkem ve ihtişamla kutlanmaktadır.

Vartivor, yayla halkının yaptığı bir şenlik olup, Temmuz ayının 15′inde başlayıp 25′ine kadar devam eder. Şenlikte dalikanlılar, kızlar horon oynar, birbirlerine mani söylerler. Vartivor gül bayramı, ot bayramı anlamına gelmektedir. Vartivor eskiden temmuz sonları, ağustos başlarında Ergenekon dolaylarında dağlarda yapılıyordu. Şimdi aynı görkemiyle, aynı tarihlerde Hemşin yaylalarında yapılmaktadır.Yayla halkı, kuşaktan kuşağa taşıyarak günümüze aktardığı Vartivor’u şöyle anlatmaktadır: ’Hayvanlarımız otlasın, katığımız bol olsun diye yaylaya çıkarız. Yaylada her evde bir katık yapan, bir de sığırları otlatmak için çoban olur. Yazın köydeki işler ağustos başlarında biter. İşlet bitince köylü toplanır. Vartevor yapmak için yaylaya gelir. Köyden yaylaya gelenlere ‘Vartevorcu’ denir. Vartevorcularla yaylacılar yaylada eğlenirler, çalışmanın yorgunluğunu üzerlerinden atarlar, gece sabahlara kadar tulumla horon oynar, içki içip tabanca atarlar’.

Vartevora giden köylüler en güzel giysileri giyerek sabahın erken saatlerinde yola çıkarlar. Tulum çalıp, atma türkü söyleyerek, horon oynayarak, yaylanın yolunu tutarlar.Yaylacılar köyden gelen vartivorcuları büyük bir heyecan ve sevinçle karşılarlar. Vanrtivorcu yaylaya tulum eşliğinde büyük bir çoşkuyla girer. Bu çoşku yaylada on beş gün sürer. Vartivorcusu gelmeyen yaylacının, vartivoru hüzünlü geçer. Köyden vartivorcusu kalabalık gelen yaylacı gururlanır başı dik gezer.
‘Eskiden işler bitince köylüler, sabah namazıyla yola çıkardı. Türkü söyleyerek, tulum çalarak, Vice (Çamlıhemşin ilçesi) dibine gelirdik. Orda mola verir, yemek yer, tekrar yola koyulurduk. Ayder’de bir gece boş ambarlarda yatardık, sabaha kadar tulum çalar, horon oynardık. Ordan tekrar hep birlikte yola koyulur, öğleye doğru tüfek ata ata yaylaya girerdik. Yaylanın düzünde hemen horonu kurardık. Gece sabahlara kadar lamba, lüküs ateşiyle horon oynardık. On-onbeş gün böyle devam ederdi. Genç kızlar, delikanlılar en güzel elbiselerini giyerek vartevora gelirler. Sevdalıklar da vartevorda başlar, orda büyürdü. Genç kızlar, dalikanlılar sevdalarını atma türkülerle yine dile getirirlerdi’.Vartivor, halk arasında ‘Yayla Ortası’ olarak da bilinen yörenin en önemli şenliklerindendir. Kutlamaların dinsel bir yönü olduğuna dair bir belgeye rastlanmamıştır. Ancak ‘Hemşinliler Hristiyan adetlerini muhafaza edip, Vartevor Yortusu Günü hepsi de kiliseye gider’ ifadesi kullanılmaktadır.

Vartivor zaman olarak yayla döneminin tam ortasında rastgelmektedir. Bu dönem köylerde işlerin azaldığı, sıcaklık ve nem oranının arttığı, Ağustos ayının ilk on beş gününü kapsamaktadır. Yörede yaşlıların kullandığı ‘Köy Hesabı’ ya da ‘Ay Takvimi’ Hicri gün hesabıyla 20-22 Temmuz’da başlamakta, on beş gün sürmektedir.

Şenlikler ciddi bir organizasyon çerçevesinde kutlanmakta, kutlamaların düzenli yapılması için Başkan ve Kutlama Komitesi oluşturulmaktadır. Şenliğin başlamasından bitimine kadar her aşamasından, Başkan ve Şenlik Komitesi sorumludur. Şenliğin maddi giderlerini yayla halkı karşılamakta, herkes gücüne göre katkı sağlamaktadır, zorlama yoktur.

Vartivorda türkü söyleyip horon oynamanın yanı sıra, yaylanın belli yerlerine (Mezovit, Ovidin Düzü) gezintiler düzenlenmektedir. Bu gezilerde yemek yenilip, içki içilmekte genç kızlar ve erkekler yakan top oynamakta, delikanlılar balığa gitmektedirler.

Şenliklerin en önemli kısmını horon oynamak için toplanan gruplar oluşturmakta, kızlar ve erkekler ayrı ayrı ya da birlikte oynamaktadırlar. Horonlar yayla halkının yaptığı çardaklarda veya büyük düzlüklerde oynanmakta, horon en önemli kısmını horon esnasında atılan silahlar oluşturmaktadır. Vartivorda ‘Hoşmeli’ ve ‘lokum’ gibi özel yiyecekler yapılmakta, yayla nüfusu iki üç misli artmaktadır.

SONUÇ
Vartivor geçmişte olduğu gibi günümüzde de Hemşin halkının toplumsal ve psikolojik birçok gereksinimine yanıt vermektedir. Bir kültürel olgu toplumda işlevsel olduğu sürece varlığını gösterir ve kuşaktan kuşağa aktarılır.

Vartivor yıl boyunca durmadan dinlenmeden çalışan Hemşin halkının; buluşma, kaynaşma yeridir. Sadece köyde yaşayanlar değil, büyük kentlere göç eden yöre halkı da vartivora gelmek için büyük bir gayret göstermekte, işlerini vartivora göre ayarlamaktadır. Vartivor yorgunluğun atıldığı, hasretin giderildiği, eğlenme, kaynaşma yeridir. Duygu ve düşünceler en güzel ve çarpıcı olarak şarkı yoluyla vartivorda dile getirilir.
Sevgililer sevgilerini, kırgınlıklarını, komşular beklentilerini, dargınlar yergilerini, gurbetçiler özlemlerini anlatır türkülerle. Bu nedenle şenlik bir anlamda da iletişim işlevi görüp, bireyi bilinç altına ittiği sıkıntılardan uzaklaştırıp, ruhsal doyuma ulaştırmaktadır. Birbirleriyle karışıp kaynaşan halkın ilişkilerini güçlendirmekte, toplumsal düzeni sağlamlaştırmaktadır.

Vartivor şenliklerinin yukarıda anlatılan işlevlerden dolayı, biçimde değişime uğrasa da içerikte amacını koruyarak, kuşaktan kuşağa aynı görkem ve ihtişamla kutlanacak, Kavran Yaylası daha uzun yıllar şenliklere ev sahipliği yapacaktır.

http://hemshin.blogspot.com/2012/02/kavronda-vartivor-gelenegi-vartavar.htm…


_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 890
Point(s): 42 269
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Dim 7 Juil 2013 - 03:28
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar
Répondre en citant

Taksim'de Vartivor (Vartavar)... :

Taksim'de polis müdahalesi

http://www.haberturk.com/
06 Temmuz 2013Saat 18.00 sularında Taksim Anıtı'nın önünde toplanan kalabalık bir grup kendi aralarında su savaşı başlattı. Polis bir süre izlediği grubu kalkanlarla uzaklaştırdı.
Daha sonra Taksim Dayanışması üyelerinin de aralarında bulunduğu grup, İstiklal Caddesi'nin girişinde toplandı. Gruptakiler, İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nden alınan karar metninin fotokopilerini, burada görevli polislere verdi.

Galeri için tıklayınız...

"Polisin burada bulunmasının hukuksuz olduğunu" iddia eden gruptakiler, Gezi Parkı'nın halka açılmasını talep etti.

Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de beraberindeki partililerle buraya geldi.

Çevik kuvvet ekipleri, İstiklal Caddesi girişinde barikat oluştururken, Taksim Dayanışması yetkilileri ve polis arasında görüşme yapıldı.

Öte yandan, polisin daha önceki müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericiler de İstiklal Caddesi girişine geldi.

Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Müdahaleden, Gürsel Tekin ve beraberindeki bazı partililer de etkilendi.

Ara sokaklara kaçan gruptakilerden bazıları gözaltına alınırken, Taksim'e giriş-çıkışlar polis tarafından kapatıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, yanındakiler tarafından gözüne solüsyon sürülmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bizim burada ne yaşadığımızı anlatmamıza gerek yok. Sizinle beraber yaşadık. Bunu objektif bir şekilde anlatmanızı bekliyoruz. Bizim milletvekili olmamız da zaten burada bir işe yaramıyor" dedi.
Tarlabaşı girişi ve Cumhuriyet Caddesi'nde de polis, toplanan gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.


_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 890
Point(s): 42 269
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Mar 16 Juil 2013 - 20:00
MessageSujet du message: Vartavar kutlamalari
Répondre en citant

Vartavar Kutlamalari +18

http://shamshyan.com/arm/2013-07-15-vardavar-pharaqar.html?fb_comment_id=fb…
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 890
Point(s): 42 269
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Dim 27 Juil 2014 - 00:58
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar
Répondre en citant

Seneye Vartavar’a kim öle, kim kala
Yıllardır bu sütunlarda, ‘Vartavar, her bir şeyin vakti var’, ‘Bayramların en sulusu’ vb. başlıklar altında, geleneksel bir yortuyu anlatıyoruz. Bu kez, 1915 öncesinde tüm yurtta kutlanan bu yaz bayramında, gençlerin ıslanmaktan ve biraz da bahşiş vermekten kaçınıp evlerine kapananlara seslenişiyle başlamak istedik.


25 Temmuz 2014 
Agos
SARKİS SEROPYAN
sseropyan@agos.com.tr
Yıllardır bu sütunlarda, ‘Vartavar, her bir şeyin vakti var’, ‘Bayramların en sulusu’ vb. başlıklar altında, geleneksel bir yortuyu anlatıyoruz. Bu kez, 1915 öncesinde tüm yurtta kutlanan bu yaz bayramında, gençlerin ıslanmaktan ve biraz da bahşiş vermekten kaçınıp evlerine kapananlara seslenişiyle başlamak istedik. Sonuçta Vartavar, işi abartıp birbirini akarsuya veya göle atanları saymazsak, insanların, küçük fıskiyelerden kovalara kadar, çok çeşitli araçlarla birbirini ıslatmasına dayanan bir şenlik. Günümüzde ışıklarını söndürüp evlerinde misafirden veya bahşiş isteyen bekçi, davulcu gibi ziyaretçilerden kaçanlar gibi, Vartavar’da da evlerine kapanan bazı yaşlılara böyle seslenirmiş gençler: “Aç kapıyı, çık dışarı da ıslatalım, hem gelecek Vartavar’a kim öle kim kala...”
40 gün 40 gece süren tufandan sonra gemisi Ararat’ın eteklerinde karaya oturan Nuh Peygamber, karaya ulaştığından emin olmak için bir güvercin salıvermiş; güvercin gagasında bir zeytin dalıyla dönünce gemiden çıkmış. İşte tam o sırada geçen bir buluttan çiseleyen yağmur, bereket olarak kabul edilmiş. Tufandan sonraki bu yağmur çiselemesini temsil eden Vartavar’da insanların birbirini ıslatma geleneği, bir tek Ermeni halkının, bir de Hemşin yaylalarında yaşayanların belleklerinde kalmış.
Surp Luys’un zirvesinde adak
Ermeniler ve Hemşinliler dışında, bazı Kürt boylarının, özellikle Dersim Alevi-lerinin de, Ermenilerin Vartavar adağı veya ziyaretlerine katıldığını yazıyor bazı ‘yazılmamış tarih’ uzmanı yazarlarımız. Bunlardan İzmitli Rahip Vahan Der Minasyan, ‘Yazılmamış Edebiyat’ adlı eserinde Kığı’nın batısında, Dersim sınırına bitişik yükselen Surp Luys Dağı’na Vartavar günü yapılan ziyareti anlatılırken, yörede herkesin Surp Luys dağının zirvesi üzerine ant içtiklerini de yazar. Surp Luys (Kutsal Işık) adı ise halk ağzında günümüzde, Sülbüs Dağı halini almış. Sözü geçen Kıği’nin ise eskiden Erzurum’un en kalabalık Ermeni yerleşim yerlerinden biri olduğu biliniyor.
Minasyan’ın anlatımıyla, bayram hazırlıklarına cumartesi gününden başlanır. Tandırlar yakılır, temizlenir; lavaşlar, yemekler pişirilir. Ama en önemlisi, eğer biri aileden biriyle ya da komşusuyla  dargınsa, mutlaka barışması gerekir, aksi halde adağı kabul olmaz.
Pazar sabahı gün ağarmadan, yayan yola çıkılır ve güneş dağların tepesine yükselmeden, adakçıların bir ucu Surp Luys’un eteklerine varmış olur. Kahvaltı için mola verilen çeşmeye ilk ulaşan, sonradan gelenleri ıslatmaya hak kazanır. Salkım söğütlerin altında dinlendikten sonra, zirveye ulaşmak bir saat sürer.
Surp Luys’un zirvesine ulaştıklarında, Ermeni, Kürt, tüm adakçılar eğilip yerden birer avuç toprak alır, yüzlerine gözlerine sürer, taşları öperler. Dağ öylesine yüksektir ki, zirveden bakan, 360 pare köyüyle bir yelpaze gibi açılmış olan Kıği’nin tamamını görür; hatta, dürbünü olanlar Palu’yu bile görebilir.
Dağda geniş ve düz bir kayalık vardır. Burada yüzlerce kişiyi barındırabilecek mağaralar bulunur. Bunlardan, önceden kararlaştırılan birinde, papaz, haçkarlardan oluşan sunakta Badarak ayinini yapar. Ayinden önce kutsanmış tuz yedirilen kurbanlıklar kesilir ve Vartavar şenliği şarkılarla, danslarla başlar.
Bu şarkılardan bir örnekle bitirelim:
Ağaç altında kaldım
Peştemalımı yudum
Haber verin anama
Burada garip kaldım
Hastayım halim yoktur
Cahilim yârim yoktur
Yârimi kafese koymuşlar
Görmeye çarem yoktur
Sene on iki ay sürdü
Elma koynumda çürüdü
Ne elmanın sahibi geldi
Ne yardan haber geldi.
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 890
Point(s): 42 269
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Lun 28 Juil 2014 - 03:34
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar
Répondre en citant

Yerevan'da Vartavar kutlamalari.

Թեժ Վարդավառ Երևանում, կամ՝ քանի հարս կար Կարապի լճում
http://youtu.be/KBfUKQkOWLo

Շնորհավոր հայերիս եւ բոլոր արիներիս վարդավառը: Աստղկյան սերը թող բոցավառի բոլորիս հոգիները: Ապրե՛նք, գործե՛նք, մտածե՛նք Բացարձակ Սիրով:

Վարդավառը Արի ցեղի (հայ ազգի)՝ ծագումից եկող՝ աստվածային խորհուրդ պարունակող տոներից է: Տոնը արտահայտում է արարչագործական բացարձակ խորհուրդներից մեկը՝ Աստվածային սերը, որը մարմնավորում, հաստատում ու հովանավորում է Աստղիկ դիցուհին:

Տոնի անվան իմաստի մասին Հայոց աստվածաշունչ լեզուն ասում է, որ այն կազմված է վարդ (Սիրո Գերագույն Խորհուրդ է նշանակում) եւ վառ (ընդհանրապես ուժգին արտահայտված կրակի իմաստ է պարունակում, բայց այստեղ բացարձակ ներքին հուզական որակ է) բառերով եւ նշանակում է վարդով՝ սիրո բացարձակ խորհրդով վառված, վարդով օծված:

Առասպելը պատմում է (տե՛ս Ուխտագիրք), որ ստորգետնյա Աստված Յահվահը տիեզերական ձմռանը արիներից գողանում է Բացարձակ Սերը՝ Աստղիկին:
Եվ նվազում է սերը Արիների մեջ, եւ
ատելությունն է պատում նրանց հոգիներին: Տիեզերական գարունը գալուն պես (հուր-զորության Աստված Վահագնն է բերում), սակայն, Վահագնը ազատում է Սիրո Աստվածուհուն:
Եվ Աստղիկը կրկին շրջում է Արարատով մեկ, վարդ ծաղիկներ բաժանում Արիներին եւ վարդաջրով օծում նրանց՝ Վարդավառ սարքում: Արիները օծվում են Դիցուհու Վարդով, բոցավառվում սիրո խորհրդով, եւ նորից բացարձակ Սերն է հաստատվում արիների մեջ:
Ուստիեւ՝ ըստ արիական հավատքի, Աստղկական սերը անպատկերացնելի է առանց հուր-զորության՝ Տիեզերական դրական էներգիայի Աստծո՝ Վահագնի, եւ ընդհանրապես էլ՝ ի՜նչ սեր առանց կենարար ուժի:
Տոնը հայոց մեջ միշտ, հնում՝ քրիստոնեության միահեծան իշխանության ժամանակներում՝ ծպտյալ ու մակերեսորեն, իսկ մեր օրերում՝ արդեն բացահայտ ու բուն իմաստով, տոնվել է ու տոնվում է:
Այն Հայաստանի անկախացումից ի վեր արորդիները՝ հայ հավատքն ունեցողները Գառնիի մայր տաճարում արդեն քրմական ծիսակարգով են տոնում, ինչպես մինչ 301-ը տոնվել է:_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 890
Point(s): 42 269
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Dim 12 Juil 2015 - 20:40
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar
Répondre en citant

12 Temmuz 2015 : Vartavar - Vartivor - Vartivar - Wartawar

Journée arménienne de tradition pagan

Այսօր Վարդավառի տոնն է


_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Dernière édition par mafilou le Dim 12 Juil 2015 - 21:49; édité 2 fois
Revenir en haut
IRA
Modérateur
Modérateur

Hors ligne

Inscrit le: 03 Nov 2013
Messages: 894
Point(s): 2 474
Moyenne de points: 2,77

MessagePosté le: Dim 12 Juil 2015 - 21:39
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar
Répondre en citant

Sarkis Seropyan anιsına
Vartavar kutlu olsun

Nereden nereye anımsadım ninemin sözünü:
“Varatavar, her bir şeyin vakti var.”
'Dışarı çık, seneye Varatavar’a kim öle, kim kala”
_________________
Tzourou Ira
Athens
Constantinople


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 890
Point(s): 42 269
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Dim 8 Juil 2018 - 17:44
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar
Répondre en citant

SURET DEĞİŞTİRME YORTUSU (İZZET YORTUSU)

VARTAVAR ve GELENEKLERİ
ԱՅԼԱԿԵՐՊՈՒԹԵԱՆ / ՎԱՐԴԱՎԱՌİsa Mesih'in Suret Değiştirme Yortusu (İzzet Yortusu), Ermenilerin asırlardır kutladığı bu yortu araştırmacılar tarafından çeşitli efsanelere ve anlatımlara bağlanır.
Bu yortu günü Ermeniler tüm ibadethanelerini ve kiliseler renkareng çiçeklerle ve güllerle süslerler: Belki de bu nedenle, halk bu bayramı halk diliyle VARTAVAR (Su Bayramı) adı ile tanır, oysa bu yortu-bayramın geçmişi Hıristiyanlık öncesi paganizm devrine dayanır ve çeşitli efsanelere dayanır. Ermenice'de '’Vart=Gül’, ‘Var= Saçan,Yayan’ anlamında kullanılır. Ancak birçok dilbilimciye göre bu iki kelime Farsça kaynaklıdır.
Vartavar günü Ermeniler birbirlerini ıslatırlar, suya atarlar, güvercinler uçururlar, şenlikler ve eğlenceler düzenlerler. Bazı araştırmacılar Ermeni yaşamında asırlardır gelenek olan bu yortu-bayram alışkanlıkları, Hazreti Nuh’un Gemisi ve Sel Tufanı efsanesi ilişkilendirilerek, Nuh Hazretlerinin, sel tufanı sonrası kurtulan ailesi ve kendi adına Tanrıya şükranlarını sunduğu günü, yağan yağmuru ve ıslanan çiçeklerden yayılan gül kokusunun yaratığı hareketliliği, doğanın ve yaşamın canlılığı, sürekliğini anlatan güvercin uçurmasını anımsattığı ve Nuh'un tufan sonrası gününü simgelediği söylenegelmiştir.
Bazı araştırmacılar ise,bu yortunun kutlanış tarihinin sıcak yaz aylarına rastlaması,yaz aylarında tabiatın ve insanların su ihtiyaçlarının diğer aylara kıyasla daha fazla ihtiyaç duymalarına ve bu nedenle de, pagan döneminde insanların yaz aylarında topluca pagan tanrılarına ''Su Duası'' sunmalarına bağlamaktadırlar.
Bazı ermeni araştırmacılar ise ''Vartavar'' yortusunun tarihi belge ve verilere dayanarak
pagan döneminde Ermeni mitoljisinde ''Sevgi ve Güzellik'' tarıçası olan 'ASTGHİK’in diğer adı '’Vartamad’a (Gül Parmağı) bağlayıp , bu sözcüğün kökü ''VART'' kelimesinden yola çıkarak, insanların birbirlerin ''Gül'' veya ''Gül Suyu'' armağan etme alışkanlığının doğduğunu söylerler...
Diğer bir görüş ise, bir ejderha tarafından kaçırılan tanrıça ASTGHİK , güç ve kudret simgesi sevgilisi VAHAKN tarafından ejderhanın elinden kurtalışının; mis kokulu güller ve gül suyu ile karşılanması ve kutlanış töreninin simgesel olarak tekrarlanışına bağlamaktadır..
Günümüzde kutladığımız Ermeni Bayramların ve yortuların bir çoğunun tarihsel geçmişinin Hıristiyanlık öncesi antik dönemlere, pagan devrine dayandığı bilinmektedir.
Ermeni ulusunun 301 yılında Hıristiyanlığı resmen devlet dini olarak kabulünden sonra,halkın alışkanlığı ve geleneklerine bağlılığı göz önüne alınarak, Hıristiyanlık öncesinden kalan yortu, bayram, alışkanlık, anane, geleneklerin hepsi de Hıristiyanlık dönemine uyarlandı ve halk tarafından da özümsendi.
Antik dönemlerden beri kutlanan VARTAVAR yortusu , Hıristiyanlıkla birlikte (BAYDZARAGERBUTYAN DİAYRN MERO HISUS KRİSDOSİ=) İsa Mesih'in Suret Değiştirmesi/ İzzet Yortusu ile bütünleşti ve özdeşleştirildi.
Pagan döneminde halk tarafından özümsenen ve benimsenen bazı gelenekler ve alışkanlıklar günümüzde de Ermeni yaşamında yerlerini korumuşlardır...
Bu gelenkelerden bir de ''VARTAVAR'' gelenekleridir.
Vartavar'da Ermeniler, özel dini kutlamaların yanında sivil törenlerle de yortuyu kutlamaktadırlar. Örneğin: Su oyunu, insanların birbirini ıslatma geleneği, gül veya gül suyu armağan etme geleneği, güvercin uçurtma geleneği gibi alışkanlıklarla kutlanır.
Analtımlara göre, sevdikleri kızlara evlenemeyen gençlerin, Vartavar yortusunda geleneksel olarak uçurduğu güvercinler eğer 3 kere sevdikleri kızın evinin yakınından ve üstünden geçerse, o senenin sonbaharında sevdikleri kızla evleneceklerini inanırlardı...
Muşlu Ermeniler Vartavar gecesi ''Suların Bollaştığına ve Çoştuğuna'' inanırlar. Bir gün önceden çeşmelere, dağlardaki su kaynaklarına,su arklarına çoşarlar ve oralara inanç gezisi düzenlerlerdi. Kaynaktan ve çeşmeden ilk suyu alanın, hayal ve tüm isteklerinin gerçekleşeceğine, hasatlarının bollaşacağına inanırlardı.
Eski dönemlerde üzüm kutsanmadan yenilmediği gibi, elma da Vartavar olmadan yenilmezdi. Eski dönemlerde halk ''Vartavar'' bayramını aynı zamanda, ''Elma Bayramı'' olarak da adlandırıdı.
Vartavar'ın arefe günü Cumartesi gecesi Ermeni gençleri açık havada toplanır, ateş yakar kuzu, geyik, keçi gibi hayvanlar pişirir, daha sonra ateşin külünde ''Elma'' pişiriler,senenin ilk elmasını Vartavar'ın arefe gününde yerler ve sabahlara kadar şarkı söyleyerek ateşin etrafında dans ederek eğlenirler, bayramı kutlarlardı.
Geçmişte bu gelenek bağlamında
bazı Ermeni yerleşim bölgelerinde ''Elma'' Vartavar yortusunun simgesi olmuştu,
hatta Vartavar yortusuna
''Elma Bayramı'' da denirdi.
İncil yazarlarından Matteos bu yortuyu dinsel açıdan şöyle izah eder : ''İsa Mesih, yanında bulunan Musa ve İlyas Peygamberlerin eşliğinde,çıktığı yüksek dağin tepesinde, nurlu yüzü birden güneş gibi aydınlanır, gözleri kamaştıran eşsiz güzellikte bembeyaz giysiler içindeki İsa Mesih çevrede bulunan üç havarisine / talebesine görünürken, etrafı saran bulutların içinden ‘benim sevgili oğlum bu’dur, o’ndan memnunum’ şeklinde ilahi bir ses duyulur. Bu olgu Hıristiyan dünyasında yüzyıllardır ‘İsa’nın sur değiştirme ve İzzet yortusu’ olarak kutlanmaktadır.
Bu yıl, 8 Temmuz 2018’de,
bu Pazar günü dini ayinlerle ve dünyevi şenliklerle tüm Ermeni dünyasında sevinç ve coşku ile bir kez daha yaşatılan VARTAVAR Yortusu kutlu ve mutlu olsun.
Adlarının İçinde -Var-Vart- kökü taşıyan tüm canlara sevgi ve selam olsun.. isimleri ile yaşasınlar.

Dr. Sarkis Adam’a teşekkürlerimle..
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 890
Point(s): 42 269
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Dim 8 Juil 2018 - 18:13
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar
Répondre en citant

Comment...
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 890
Point(s): 42 269
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Dim 8 Juil 2018 - 19:09
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar
Répondre en citant

Այսօր Վարդավառն է` Հիսուս Քրիստոսի պայծառակերպության տոնը

09:38 • 08.07.18 


Այսօր Հիսուս Քրիստոսի պայծառակերպության տոնն է, որը Հայ Եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից երրորդն է: «Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոս, համաձայն Ավետարանի, Ս. Պետրոս, Ս. Հակոբոս և Ս. Հովհաննես առաքյալների հետ բարձրանում է Թաբոր լեռն`աղոթելու: Աղոթքի պահին Հիսուս նրանց առաջ պայծառակերպվում է։  

Ս. Հովհան Ոսկեբերանը երեք բացատրություն է տալիս, թե ինչու Տիրոջը հայտնվեցին Ս. Մովսես և Ս. Եղիա մարգարեները. երկուսն էլ ունեցել են Աստծու տեսիլքը՝ Մովսեսը` Սինա , իսկ Եղիան` Քորեբ լեռան վրա: Նրանք խորհրդաբար ներկայացնում էին կյանքը և մահը: Մովսեսը մահացավ` այդպես էլ չտեսնելով խոստացված երկիրը, իսկ Եղիան կենդանի կերպով երկինք վերացավ հրեղեն կառքով:

Ըստ qahana.am-ի՝ Հիսուսի պայծառակերպության ժամանակ Մովսեսի` նախանձահույզ օրենսդրի ու Եղիայի` երկինք տեղափոխված նախանձախնդիր օրինապահի հայտնվելը խորհրդանշում է, որ Քրիստոս է Օրենսդիրը և չի դրժում Աստծո Ուխտը:


Նա է Տերը երկրի և երկնքի, ողջերի ու մեռյալների, քանզի Մովսեսին մեռյալների միջից վեր հանեց, իսկ Եղիային`ողջերի:

Այս տոնը հայտնի է նաև Վարդավառ անունով: Տոնի ժամանակ ժողովրդական սովորույթներից է միմյանց վրա ջուր ցողելն ու աղավնիներ բաց թողնելը, որոնք խորհրդանշում են ջրհեղեղը, Նոյի ընտանիքի փրկությունը, Նոյի աղավնուն: Սովորություն է նաև ծաղիկներով զարդարվելը, ինչն Աստվածորդու փառքի երևման առթիվ մեծ ուրախության արտահայտություն է:

«Վարդավառ» ժողովրդական անվանումը, հավանաբար, գալիս է վարդաջուր լցնելու սովորությունից:  
Ս. Գրիգոր Տաթևացին տոնի «Վարդավառ» անունը բացատրում է Հիսուսին վարդի հետ համեմատելով. ինչպես վարդը մինչև բացվելը թաքնված է իր պատյանի մեջ և բացվելով` երևում է բոլորին, այնպես էլ Հիսուս մինչև այլակերպությունն Իր մեջ կրում էր աստվածային էությունը և պայծառակերպվելով` հայտնեց Իր Աստվածությունը:

Վարդավառի տոնին նախորդում է շաբաթապահք: Իսկ հաջորդ օրն, ինչպես տաղավար բոլոր տոներից հետո, Մեռելոց է. բոլոր եկեղեցիներում ննջեցյալների հոգիների համար մատուցվում է Ս. Պատարագ և կատարվում հոգեհանգիստ: 

Նշենք, որ երկուշաբթի օրը աշխատանքային է, քանի որ Կառավարությունը որոշում չի կայացրել այն ոչ աշխատանքային դարձնելու վերաբերյալ։
 

_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 17:14
MessageSujet du message: 15 Juillet - Vartavar

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Centralisations -> Ephéméride - Օրվախորհուրդ - Takvim Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com