Welcome Guest: Register | Log in
 
FAQ| Search| Memberlist| Usergroups
 
Biz başka bir Türkiye’de yaşıyoruz - Nous vivons dans une autre Turquie
 
Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> Entraides - Yardım -> Petitions
Previous topic :: Next topic  
Author Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Offline

Joined: 04 Sep 2006
Posts: 14,968
Point(s): 45,117
Moyenne de points: 3.01

PostPosted: Mon 29 Mar 2010 - 22:36
PostPost subject: Biz başka bir Türkiye’de yaşıyoruz - Nous vivons dans une autre Turquie
Reply with quote

BEDROS ŞİRİNOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI HAKKINDA

29 Mart 2010 Pazartesi
Aşağıda ilk imzacıları verilen metin, genel imzaya da açıktır. Metne imza koymak isteyenlerin, isim ve soyadlarını bizbaskabirturkiyedeyasiyoruz@gmail.com adresine göndermeleri yeterlidir.
Anlaşılacağını umduğumuz nedenlerle, metni sadece Türkiye doğumlu olan Ermenilerin imzamalasını rica ediyoruz.
Teşekkür ederiz.
http://bizbaskabirturkiyedeyasiyoruz.blogspot.com/


Biz başka bir Türkiye’de yaşıyoruz

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu’nun 26 Mart 2010’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmeden sonra verdiği beyanatı büyük bir ibret duygusuyla izledik. Kamuoyunu yanlış bilgilendiren bu beyanatın pek çok noktası açıklanmaya muhtaçtır.

Şirinoğlu “Cemaat Başkanı” değil.

Bedros Şirinoğlu, Başbakanlık Basın Merkezi günlük programında belirtildiği gibi “Ermeni Cemaati Başkanı” değil, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı’dır. Toplumu temsil etmek ve siyasi konularda bizler adına görüş beyan etmek, vakıf yönetiminin yetki alanına girmez. Bu nedenle, Şirinoğlu’nun açıklamaları kendisini bağlar, Ermeni toplumunu değil. Kamuoyunu yanıltanların, bu yanlışı düzeltmesini bekliyoruz.

Vakıf malları hâlâ iade edilmiyor

Surp Pırgiç Vakfı yöneticileri, yıllar önce devlet tarafından gasp edilmiş olan sekiz mülkün iadesi nedeniyle teşekkür etmek için Başbakan’dan randevu almış olsa da, cemaat vakıflarının gasp edilen mallarıyla ilgili sorun hâlâ bütünüyle çözülmüş değildir. Bu konuda atılan adımların son derece yetersiz ve samimiyetsiz olduğu, konunun uzmanları tarafından sıkça dile getirilmektedir. (Son dönemde, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, cemaat vakıflarının devletin el koyduğu mülklerinin iadesi için yaptığı 1410 başvurunun sadece 96’sını onaylamış olması, durumun vahametini gösterir.)

Bizlerin Türkiye gerçekliği farklı

Şirinoğlu’nun, “Ermeniler Türkiye’de güven içinde hissediyorlar. Türkiye’de yaşayan bir Ermeni’den bir şikâyet duydunuz mu? Var mı? Var mı?” soruları karşısında, “Biz herhalde başka bir Türkiye’de yaşıyoruz!” diye düşünüyoruz. O kendisini güvende hissediyor olabilir, ama Türkiye’de yaşayan Ermenilerin kendilerini güvende hissettiği, bir yalandır. Ermeniler bu ülkede ırkçılığa, ayrımcılığa maruz bırakılıyor, uluslararası ilişkilerde pazarlık unsuru olarak kullanılıyor ve toplumun geniş kesiminde keskin bir Ermeni karşıtlığı halen devam ediyor. Şirinoğlu’ndan, üç yıl önce Hrant Dink’in nasıl katledildiğini ve cinayetin ardındaki gerçek güçlerin bulunması için hiçbir gerçek adımın atılmadığını hatırlamasını ve bunu Başbakan’a da hatırlatmasını beklerdik.

Hafifsemek değil, geçmişle yüzleşmek

1915’te yaşananların bir “arkadaş kavgası” olarak nitelendirilmesini, 20. yüzyıl başında 1,5 milyondan fazla olan Ermeni nüfusunun dünyanın dört bir yanına dağılmak zorunda kalmasıyla ve Türkiye’de de 60 binlerin altına düşmesiyle sonuçlanan, insanlığa karşı işlenmiş büyük suçun hafifsenmesini, üzerinin örtülmeye çalışılmasını kınıyoruz. Adaletin yolu, geçmişin üzerini örtmekten değil, onunla yüzleşmekten geçer.

Amaç telafiyse yolu belli

Bu buluşmanın, Başbakan’ın 100 bin Ermenistanlıyı sınır dışı etme tehdidinden kısa bir süre sonra gerçekleşmesi, Şirinoğlu’nun “Başbakan’ı biz yanılttık” sözleriyle özür dilemesi, bizlere, bütün bunların, iktidarın dünya kamuoyunu etkilemeye yönelik bir telafi gösterisinin parçası olduğunu düşündürüyor. Hangi milletten olursa olsun, bu ülkede yaşam mücadelesi veren göçmenlerin ülkelerine gönderilmekle tehdit edilmesi ahlak dışıdır. Bu sözlerdeki asıl hata sayı olmadığı gibi, bunu düzeltmek de Başbakan’ın kendisine düşer. Biz, bu ülkede emanet veya rehine değil, eşit vatandaş olarak yaşamak isteyen Ermeniler, Başbakan’ı sarf ettiği sözlerden ötürü kınıyor ve Bedros Şirinoğlu’nun açıklamalarına hiçbir şekilde katılmadığımızı duyuruyoruz.

Ağavni Tekin, Aleksis Kalk, Ani Setyan, Anto Çakır, Ararat Şekeryan, Arat Dink, Aret Gıcır, Artur Bağdasaryan, Avedis Demir, Avedis Hilkat, Baret Binatlı, Belinda Mumcu, Cem Mumcu, Delal Dink, Dença Kartun, Garo Paylan, Hasrof Dink, Haycan Dink, Hayko Bağdat, Hrant Kasparyan, Jülyet Erkol, Karin Karakaşlı, Karin Sari Timyanos, Kayuş Çalıkman Gavrilof, Leda Mermer, Lora Baytar, Lory Zakar, Lusin Dink, Maral Dink, Markar Esayan, Meline Özuzun, Mihran Tomasyan, Misak Hergel, Murat Berberoğlu, Murat Gözoğlu, Nayat Karaköse, Oşin Çilingir, Payline Tomasyan, Rakel Dink, Rober Koptaş, Sarem Şeşetyan, Sayat Tekir, Selina Özuzun, Serda Gündüz, Setrak Mendikyan, Sibil Çekmen, Takuhi Tovmasyan Zaman, Talin Suciyan, Tamar Nalcı, Taniel Güder, Tatyos Bebek, Yervant Dink, Yetvart Tomasyan, Zabel Dink, Zepür Dink
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Last edited by mafilou on Tue 30 Mar 2010 - 21:51; edited 2 times in total
Back to top
Publicité


PostPosted: Mon 29 Mar 2010 - 22:36
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
Palutzi
Modérateur
Modérateur

Offline

Joined: 05 Sep 2007
Posts: 3,974
Point(s): 13,348
Moyenne de points: 3.36

PostPosted: Tue 30 Mar 2010 - 08:38
PostPost subject: Biz başka bir Türkiye’de yaşıyoruz - Nous vivons dans une autre Turquie
Reply with quote

Umarim Bedros Sirinoglu kendisine yonelik yapilan tepkilerden sonra bir açiklama yapacaktir .

Back to top
mafilou
Administrateur
Administrateur

Offline

Joined: 04 Sep 2006
Posts: 14,968
Point(s): 45,117
Moyenne de points: 3.01

PostPosted: Tue 30 Mar 2010 - 19:50
PostPost subject: Biz başka bir Türkiye’de yaşıyoruz - Nous vivons dans une autre Turquie
Reply with quote

Pétition des Arméniens de Turquie

Les déclarations du Premier ministre turc, M. Erdoğan et les propos tenus par M. Bedros ŞIRINOGLU, Président de la Fondation de l’Hôpital arménien Surp Pırgiç (Sourp Prguitch) font couler beaucoup d’encre dans la communauté arménienne de Turquie. Voici la traduction de la pétition, ouverte aux signatures, qui circule en ce moment. (A. S./H. - S. P.)Au sujet des propos tenus par M. Bedros ŞIRINOGLU [à la presse turque]

Lundi 29 Mars 2010
Le texte dont les premiers signataires sont ci-dessous, est ouvert à une signature générale. Pour ceux qui veulent le soutenir, il suffit de communiquer prénom et nom à l’adresse suivante : bizbaskabirturkiyedeyasiyoruz@gmail.com . Pour des raisons compréhensibles, nous vous demandons que seuls les Arméniens, nés en Turquie le signent.
En vous remerciant.
http://bizbaskabirturkiyedeyasiyoruz.blogspot.com/


Nous vivons dans une autre Turquie

Nous avons suivi avec intérêt, les déclarations tenues par M. Bedros Şirinoğlu ( Chirinoghlou), Président de la Fondation de l’Hôpital arménien Surp Pırgitç (Sourp Prgitch) [à Istanbul] le 26 Mars 2010, à la suite de son entretien avec le Premier ministre [turc] M. Recep Tayyip Erdoğan. Beaucoup de points de cette déclaration, qui désinforme l’opinion publique, ont besoin d’être éclaircis.

M. Şirinoğlu n’est pas le « Président » de la Congrégation arménienne [de la Turquie].

M. Bedros Şirinoğlu n’est pas « le Président de la Congrégation » comme l’indique le Centre de Presse du Premier ministre, mais, le Président de la Fondation de l’Hôpital arménien Surp Pırgiç. Présenter la Communauté [arménienne] et exprimer des opinions politiques en notre nom, ne rentrent pas dans la compétence de la gestion des fondations. Par conséquent, seul M. Şirinoğlu est obligé de donner ses explications et non la Communauté arménienne. Nous attendons que les abuseurs de l’opinion publique corrigent cette erreur.

Les biens des fondations ne sont toujours pas rendus

Même si les dirigeants de la Fondation de Surp Pırgiç ont pris rendez-vous pour remercier le retour des huit biens usurpés par l’Etat, le problème des biens usurpés des Fondations de la communauté n’est pas entièrement résolu. L’insuffisances et la mauvaise foi dans les mesures prises à cet égard sont exprimées souvent par les experts dudit sujet (dernièrement l’approbation de 96 demandes sur les 1410 pour le retour des biens des fondations de la communauté, confisqués par l’Etat, montre la gravité de la situation).

Notre réalité de la Turquie est différente

Face aux questions de Şirinoğlu «les Arméniens de Turquie se sentent en sécurité. Avez-vous entendu une plainte d’un Arménien qui vit en Turquie ? Y en a-t-il ?» nous pensons que probablement nous vivons dans une autre Turquie. Ils peuvent se sentir en sécurité, mais c’est un mensonge de dire que les Arméniens se sentent sécurisés en Turquie. Dans ce pays, les Arméniens sont exposés au racisme, à la discrimination, ils sont utilisés comme un élément de négociation dans les relations internationales et une forte opposition arménienne continue d’exister chez une grande partie de la population. Nous aurions attendu de la part de Şirinoğlu qu’il se rappelle, il y a trois ans, comment Hrant Dink a été assassiné et comment aucune mesure concrète n’a été prise et qu’il le rappelle au Premier ministre.

Pas de mépris, se confronter avec le passé

Nous condamnons le fait que les événements de 1915 soient qualifiés de « querelles de camaraderie », que, -plus de 1.5 millions de la population arménienne au début du 20ème siècle soient obligés d’être disséminés aux quatre coins du monde, qu’il en reste moins de 60 000 en Turquie, que le mépris du crime perpétré contre l’humanité se soit dissipé. Le chemin de la justice passe par la confrontation et non par la dissipation.

S’il s’agit de réparation, la manière est là

L’organisation de cette rencontre, peu après la menace de déportation des 100 000 Arméniens d’Arménie, les mots d’excuses « Nous avons trompé le Premier ministre » de Şirinoğlu, nous font penser à une manière de vouloir influencer l’opinion mondiale par cette démonstration d’excuses. Indépendamment de leur appartenance, menacer de déportation, les migrants qui luttent pour leur survie, est immoral. L’erreur dans ces paroles n’étant pas le nombre réel, la rectification incombe au Premier ministre et à lui seul. Nous les Arméniens, souhaitant vivre dans ce pays en citoyens égaux et non consignés ou otages, condamnons le Premier ministre pour ses paroles prononcées et déclarons ne partager en aucune manière les affirmations de M. Bedros Şirinoğlu.

Ağavni Tekin

Ahron Murat Süslü

Aleksis Kalk

Alen Bağ

Alen Hekimbashian

Aliksan Aslan

Alin Ozinian

Alis Karakaş

Ani Kalaycı

Ani Setyan

Anjel Dikme

Anjel Dikme

Anto Çakır

Anto Paylan

Ararat Şekeryan

Aras Margosyan

Arat Dink

Arax Ekmekçi

Arda Bal

Arda Ezikoğlu

Arda Gürciyan

Arden Özyerli

Aren Selvioğlu

Aret Çavdar

Aret Çiçekeker

Aret Gıcır

Aret Yaman

Arin Manca

Aris Bododoğan

Arlet İncidüzen

Arman Artuç

Arman İspir

Arman Suciyan

Arpi Çıtak

Arpi Sarkisyan

Arto Erdoğan

Arto Haçikoğlu

Artur Bağdasaryan

Avedis Andonoğlu

Avedis Demir

Avedis Hilkat

Ayda Erbal

Ayda Kebapçı

Aykun Zorvaryan

Bahar Atiniz

Baret Binatlı

Bedros Çonkar

Bedros Dağlıyan

Belinda Mumcu

Beti Elbe

Burag Peksezer

Burhan Demirci

Cahit Demir

Cem Mumcu

Christine Selekman

Delal Dink

Dença Kartun

Edvard Atiniz

Elizabet Peynirci

Elmon Hançer

Ferzo Köse

Garabet Gündüz

Garabet Orunöz

Garo Paylan

Gary Malhas

Greguar Akan

Hamparsum Köse

Hasmik Suciyan

Hasrof Dink

Haycan Dink

Haykanoş Dink

Hayko Bağdat

Helin Anahit

Herika Sögüt

Hosrof Köletavitoğlu

Hovsep Koç

Hrant Kasparyan

Hripsime Kuyumcuoğlu

Ilda Simonian

İsa Paylan

Jaklin Çelik

Jülyet Erkol

Kamer Çolakoğlu

Karin Kalcıyan

Karin Karakaşlı

Karin Midilli

Karin Sari Timyanos

Karolin Boztaş Yücecan

Karolin Dink

Kaspar İkincidemir

Katerini Dinçer

Kayuş Çalıkman Gavrilof

Keğam Beşiktaşlıyan

Kirkor Sahakoğlu

L. Rafi Bilal

Leda Mermer

Levon Bağış

Linda Karakaş

Liza Boztaş

Lora Baytar

Lory Zakar

Lusin Dink

Maksut Kalusdyan

Manuel Çıtak

Maral Aktokmakyan

Maral Balımoğlu

Maral Ceranoğlu

Maral Dink

Maral Hekimyan

Maral Usta

Markar Esayan

Markar Sarafyan

Maryam Çıtak

Meline Özuzun

Melissa Nalbandiyan

Meri Maksudyan

Mihran Tomasyan

Mircan Yeşiltepe

Misak Haroian

Misak Hergel

Misak Vartikoğlu

Murad Hagop Ekmekçi

Murad Mıhçı

Murat Berberoğlu

Murat Gözoğlu

Murat Honca

Murat Kapsar

Nadin Berberyan

Nadya Mendikoğlu

Nadya Uygun

Nadya Yahniyan

Narod Erkol

Natali Donikoğlu

Nathan Atiniz

Nayat Elbe

Nayra Özyerli

Nıvart Taşçı

Nubar Opan

Nuran Gezdirici

Nurhan Becidyan

Nurhan Çetinkaya

Nurhan Davutyan

Nurhan Uygun

Ohannes Şaşkal

Ohannes Yalın

Oşin Çilingir

Pakrat Estukyan

Payline Tomasyan

Penyamin Aynal

Raffi A. Hermonn

Raffi Bedrosyan

Rakel Dink

Rita İkincidemir

Rober Koptaş

Röne Ekmekçi

Sami Minasyan

Sarem Şeşetyan

Sarkis Elbe

Sarkis Erkol

Sarkis Güreh

Sarven Kekeç

Sasun Estukyan

Sayat Tekir

Selin İkincidemir

Selina Özuzun

Sera Dink

Sera Şahbaz

Serda Gündüz

Serkan Çağlı

Serli Şahbaz

Seta Estukyan

Setrak Mendikyan

Sevag Bal

Sevan Ataoğlu

Sevan Gürün

Sevan Karabetoğlu

Sevan Karakaya

Sevan Paylan

Sezar Civelekyan

Sibel Asna

Sibel Maksudyan

Sibil Çekmen

Silva Bingaz

Silva Özyerli

Surpuhi S. Öznacar

Suzan Ohanian

Süren Bingaz

Süzan Sarkisyan

Şahnur Bostan


Şant Çakmakciyan

Tabita Toparlak

Takuhi Tovmasyan Zaman

Talin Suciyan

Tamar Çıtak

Tamar Gurdikyan

Tamar Gürciyan

Tamar Nalcı

Tamar Taşçı

Taniel Güder

Tatyos Bebek

Vahan Altiparmak

Vahan Özyerli

Vartan Estukyan

Vartan Maksudyan

Vartkes Hergel

Vartuhi Dimiciyan

Yeranuhi Aynal

Yervant Dink

Yetvart Tomasyan

Yoel Vahram Keşap

Zabel Dink

Zadik Sert

Zakar Dikme

Zakarya Mildanoğlu

Zeliha Canyan

Zepür Dink

Zulal Berberyan Ak

_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Back to top
mafilou
Administrateur
Administrateur

Offline

Joined: 04 Sep 2006
Posts: 14,968
Point(s): 45,117
Moyenne de points: 3.01

PostPosted: Wed 31 Mar 2010 - 17:22
PostPost subject: Biz başka bir Türkiye’de yaşıyoruz - Nous vivons dans une autre Turquie
Reply with quote

The text below is open to signatories. Those who wish to join, should please send their names and surnames to the following addresses: bizbaskabirturkiyedeyasiyoruz@gmail.com http://bizbaskabirturkiyedeyasiyoruz.blogspot.com/
For reasons that we hope will be understood, we kindly request that only Armenians from Turkey sign the petition.
ON THE STATEMENT MADE BY BEDROS ŞİRİNOĞLU

Perhaps we live in a different Turkey!
It was with distaste that we followed the statement made by Surp Pırgiç Armenian Hospital Foundation President Mr. Bedros Şirinoğlu on 26 March 2010, after a meeting with Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan. This statement that disinformed the public contains many points that demand clarification.
Şirinoğlu not “Leader of the Armenian Community”

Bedros Şirinoğlu is not the ‘Leader of the Armenian Community’ as stated in the daily agenda issued by the Press Office of the Prime Ministry; he is the President of the Surp Pırgiç Armenian Hospital Foundation. Representing and expressing views on behalf of the Armenian community does not fall within the province of the Foundation administration. Consequently, Mr. Şirinoğlu’s statement binds only himself, not the Armenian community. We are awaiting a correction from those who have misinformed the public.
Foundation estates not returned yet

Although Surp Pırgiç Foundation administrators got an appointment with the Prime Minister to thank him on the occasion of the return of eight estates confiscated by the state years ago, the problem concerning confiscated Armenian community foundation estates has still not been completely resolved. Experts frequently express that the steps that have been taken in this field are profoundly insubstantial and insincere. (The fact that the General Directorate of Foundations has certified the return of only 96 estates out of the 1410 recent applications filed by community foundations for the return of estates confiscated by the state is indicative of the gravity of the situation.)
The reality of our lives in Turkey is different

Upon Şirinoğlu’s statement that “Armenians feel themselves safe in Turkey. Have you heard any complaint from an Armenian living in Turkey? Have you? Have you?” we are left with the feeling “Perhaps we live in a different Turkey!” He may feel himself safe, but it is a lie that all Armenians living in Turkey feel themselves safe. In this country, Armenians face racism and discrimination; Armenians here are used as bargain chips in international relations and acute anti-Armenian sentiments continue to survive in broad segments of this society. We would have expected Mr. Şirinoğlu to remember and remind the Prime Minister how Hrant Dink was assassinated three years ago and how no real steps have been taken to find the real perpetrators of this crime.

Not underestimate, but confront the past

We denounce the description of what happened in 1915 as "a quarrel between friends", the underestimation of and the attempt to cover up this big crime against humanity, as a result of which Armenian population was forcibly scattered all over the world and diminished to 60 thousand in Turkey, which was over 1.5 million in the beginning of the 20th century. The road to justice demands that we confront the past, not cover it up.

If the goal is to undo a mistake, what needs to be done is evident


This meeting taking place shortly after the Prime Minister’s threat to deport 100 thousand citizens of Armenia from Turkey and Şirinoğlu apologizing, saying “We misguided the Prime Minister”, give us the impression that these are all part of a reparation performance staged by the government to impress world public opinion. Threatening immigrants who are engaged in a struggle for life in this country with deportation is unethical; irrespective of their nationality. The essential fault with these words is not a numerical one and it is the duty of the Prime Minister himself to correct it. As Armenians who want to live in this country not as hostages or protégés but as equal citizens, we deeply criticize the Prime Minister for making such a statement and declare that we do not agree with Mr. Bedros Şirinoğlu’s statement in any way.
Ağavni Tekin
Ahron Murat Süslü
Aleksis Kalk
Alen Bağ
Alin Ozinian
Alis Karakaş
Ani Kalaycı
Ani Setyan
Anjel Dikme
Anto Çakır
Ararat Şekeryan
Aras Margosyan
Arat Dink
Arax Ekmekçi
Arda Ezikoğlu
Aren Selvioğlu
Aret Çavdar
Aret Gıcır
Aris Bododoğan
Arman Artuç
Arpi Çıtak
Arto Erdoğan
Artur Bağdasaryan
Avedis Andonoğlu
Avedis Demir
Avedis Hilkat
Ayda Erbal
Aykun Zorvaryan
Bahar Atiniz
Baret Binatlı
Bedros Çonkar
Bedros Dağlıyan
Belinda Mumcu
Burag Peksezer
Burhan Demirci
Cahit Demir
Cem Mumcu
Delal Dink
Dença Kartun
Edvard Atiniz
Elmon Hançer
Garabet Gündüz
Garabet Orunöz
Garo Paylan
Gary Malhas
Hasrof Dink
Haycan Dink
Hayko Bağdat
Helin Anahit
Hosrof Köletavitoğlu
Hovsep Koç
Hrant Kasparyan
Hripsime Kuyumcuoğlu
Ilda Simonian
İsa Paylan
Jülyet Erkol
Kamer Çolakoğlu
Karin Karakaşlı
Karin Sari Timyanos
Karolin Boztaş Yücecan
Karolin Dink
Kaspar İkincidemir
Kayuş Çalıkman Gavrilof
Kirkor Sahakoğlu
L. Rafi Bilal
Leda Mermer
Levon Bağış
Linda Karakaş
Lora Baytar
Lory Zakar
Lusin Dink
Maral Aktokmakyan
Maral Balımoğlu
Maral Ceranoğlu
Maral Dink
Maral Hekimyan
Markar Esayan
Maryam Çıtak
Meline Özuzun
Melissa Nalbandiyan
Meri Maksudyan
Mihran Tomasyan
Mircan Yeşiltepe
Misak Hergel
Murad Hagop Ekmekçi
Murad Mıhçı
Murat Berberoğlu
Murat Gözoğlu
Murat Kapsar
Nadin Berberyan
Nadya Uygun
Narod Erkol
Nathan Atiniz
Nıvart Taşçı
Nubar Opan
Nuran Gezdirici
Nurhan Davutyan
Nurhan Uygun
Oşin Çilingir
Payline Tomasyan
Penyamin Aynal
Raffi A. Hermonn
Rakel Dink
Rober Koptaş
Röne Ekmekçi
Sami Minasyan
Sarem Şeşetyan
Sarkis Güreh
Sasun Estukyan
Sayat Tekir
Selina Özuzun
Sera Dink
Sera Şahbaz
Serda Gündüz
Serkan Çağlı
Serli Şahbaz
Setrak Mendikyan
Sevag Bal
Sevan Ataoğlu
Sevan Karabetoğlu
Sevan Karakaya
Sibel Asna
Sibil Çekmen
Suzan Ohanian
Şant Çakmakciyan
Tabita Toparlak
Takuhi Tovmasyan Zaman
Talin Suciyan
Tamar Çıtak
Tamar Gurdikyan
Tamar Nalcı
Taniel Güder
Tatyos Bebek
Vartan Estukyan
Vartan Maksudyan
Vartkes Hergel
Yeranuhi Aynal
Yervant Dink
Yetvart Tomasyan
Yoel Vahram Keşap
Zabel Dink
Zadik Sert
Zakar Dikme
Zakarya Mildanoğlu
Zeliha Canyan
Zepür Dink
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Back to top
mafilou
Administrateur
Administrateur

Offline

Joined: 04 Sep 2006
Posts: 14,968
Point(s): 45,117
Moyenne de points: 3.01

PostPosted: Wed 31 Mar 2010 - 18:42
PostPost subject: Biz başka bir Türkiye’de yaşıyoruz - Nous vivons dans une autre Turquie
Reply with quote

Պոլսահայերը ստորագրահավաք են կազմակերպել ընդդեմ Շիրինօղլուի հայտարարության

http://www.7or.am/hy/news/2010-03-31/12663/

Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Պոլսոյ Ս. Փրկիչ հիվանդանոցի Հոգաբարձուների խորհրդի ատենապետ Պետրոս Շիրինօղլուի միջև մարտի 26-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, Շիրինօղլուի հայտարարությունը բողոքի ալիք է առաջացրել պոլսահայերի շրջանում:
«Մենք այլ Թուրքիայում ենք ապրում» խորագիրը կրող հայտարարության հրապարակումն ու ստորագրահավաքը նախաձեռնել են «Ակօս»-ի նահատակ խմբագիր Հրանդ Դինքի ընտանիքի անդամները:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Տհաճությամբ ծանոթացանք Սուրբ Փրկիչ հայկական հիվանդանոցի ատենապետ Պետրոս Շիրինօղլուի, մարտի 26-ին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ արած հայտարարությանը: Ժողովրդին սխալ մեկնաբանված այս հայտարարությունը բացատրության կարիք ունի: Շիրինօղլուն Թուրքիայի հայ համայնքի ղեկավարը չէ (թերթերն ու հեռուստաալիքներն այդպես էին նրան ներկայացրել):
Վարչապետի աշխատակազմի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, իբրև Պոլսո հայ համայնքի ղեկավար ներկայացված Պետրոս Շիրինօղլուն, այդ կարգավիճակը չունի՝ նա Պոլսոյ Ս. Փրկիչ հիվանդանոցի ատենապետն է, և այս կարգավիճակում հայ համայնքի անունից հայտարարություններ անելու իրավունք չունի: Ուրեմն, Պետրոս Շիրինօղլուի հայտարարությունները միմիայն իր անձնական կարծիքն են: Ակնկալում ենք, որ նրանք, ովքեր թյուրիմացության կմատնեն համայնքը, կսրբագրեն իրենց այս սխալը»: Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ Շիրինօղլուն ասել էր. ««Չեմ կարծում, որ 1915թ. դեպքերի մասին խոսելիս արժե օգտագործել ցեղասպանություն բառը»։ Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել հայերի հանդեպ Էրդողանի ուշադրության համար՝ հավելելով. «Մինչև հիմա ոչ մի վարչապետ մեզ՝ ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչներիս հետ այնքան մոտ չի եղել, ինչպես Ռեջեփ Էրդողանը»։

Ըստ «Ակօս»-ի


Մենք Տարբեր Թուրքիոյ Մը Մէջ Կ'ապրինք

Մենք Տարբեր Թուրքիոյ Մը Մէջ Կ'ապրինք

Սուրբ Փրկիչ Ազգային Հիւանդանոցի Հիմնարկի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուի 26 Մարտ 2010-ի Վարչապետ Ռէճէփ Թայյիփ Էրտօղանի հետ հանդիպումէն ետք տուած յայտարարութեան մեծ վրդովումով հետեւեցանք: Հանրութեան սխալ տեղեկութիւններ տուող այս յայտարարութեան մէջ կան շատ կէտեր որոնք բացատրութիւններու կարիք ունին:

Շիրինօղլուն «Համայնքի Նախագահ» չէ

Վարչապետութեան Մամլոյ Կեդրոնին առօրեայ ծրագիրը Պետրոս Շիրինօղլուն ներկայացուց որպէս «Հայ Համայնքի Նախագահ», որը սխալ մըն է, ան Սուրբ Փրկիչ Հայկական Հիւանդանոցի Հիմնարկի նախագահն է: Համայնքը ներկայացնել, եւ քաղաքական հարցերու մէջ մեր անունով կարծիք յայտնելը հիմնարկի ղեկավարութեան իրավասութիւններու ծիրին մէջ չէ: Այս պատճառով, Շիրինօղլուի յայտարարութիւնները միայն իրեն կը վերաբերին, ոչ թէ Հայ համայնքին: Հանրային կարծիքը մոլորեցնողներէն կը սպասենք որ այս սխալը սրբագրեն:

Համայնքային գոյքերը տակաւին չեն վերադարձուիր

Սուրբ Փրկիչ Հիմնարկի ղեկավարութիւնը, տարիներ առաջ պետութեան կողմէ գրաւուած ութ անշարժ գոյքի վերադաձուելու առիթով շնորհակալութիւն յայտնելու համար Վարչապետէն ժամադրութիւն առած ըլլայ նոյնիսկ, համայնքային գոյքերու գրաւումի վերաբերեալ հարցը տակաւին ամբողջովին չէ լուծուած: Այս հարցին վերաբերեալ նետուող քայլերը հարցին մասնագէտներուն կողմէ յաճախակիօրէն ծայր աստիճան անբաւարար եւ անլուրջ ըլլալով կը որակուին: (Պետութեան գրաւած համայնքային հիմնարկներու գոյքերու վերադաձման համար, Հիմնարկներու Ընդհանուր Տնօրենութեան տրուած 1410 դիմումէն, միայն 96-ին հաւանութիւն տրուած ըլլալը, իրավիճակին կշիռը ցոյց կու տայSmile

Մեր Թուրքիոյ իրականութիւնը տարբեր է

Շիրինօղլուի «Հայերը Թուրքիոյ մէջ ապահով կը զգան, Թուրքիոյ մէջ ապրող հայէ մը գանգատ մը լսա՞ծ եք, կա՞յ արդեօք, կա՞յ արդեօք» հարցումներուն դիմաց կ'ըսենք «Մենք երեւի թէ տարբեր Թուրքիոյ մը մէջ կ՛ապրինք»: Ան կրնայ ինքզինք ապահով զգալ, բայց Թուրքիոյ մէջ ապրող հայերուն ապահով զգալը սուտ մըն է։ Հայերը այս երկրին մէջ ցեղամօլութեան և խտրականութեան ենթակայ են, միջազգային հարաբերութիւններու մէջ առեւտուրի առարկայ ըլլալով կը գործածուին, եւ կտրուկ հակահայութիւնը կը շարունակուի հասարակութեան մեծամասնութեան մօտ:։ Շիրինօղլուէն կը սպասէինք որ, ինք երեք տարի առաջ Հրանդ Տինքին ինչպէս սպաննուած ըլլալը յիշեր և Վարչապետին ալ յիշեցներ թէ սպաննութեան յետին իսկական ուժերուն յայտնաբերուելուն ուղղութեամբ ոչ մէկ իրական քայլ առնուած է։

Մեղմացնել չէ, անցեալին հետ առերեսուիլ

1915-ի դէպքերը «ընկերական վէճ» որակուիլը մեղմացնել է 20-րդ դարու սկիզբը 1,5 միլիոնէն աւելի հայ բնակչութեան, աշխարհի չորս կողմը սփռուելու ստիպուած եւ Թուրքիոյ մէջ 60 հազարէն պակասի հասած վիճակին: Մարդկութեան դէմ գործուած այս մեծ ոճիրին մեղմացուիլն ու ծածկելու աշխատանքը կը դատապարտենք: Արդարութեան ճանապարհը անցեալին վրայ ծածկելէն չէ, այլ անոր հետ առերեսուիլէն կ'անցնի:

Եթէ նպատակը հատուցումն է, ձեւը յայտնի է

Այս հանդիպումը վարչապետին 100 հազար հայաստանցիներուն երկրէն դուրս վտարելու սպառնալիքէն կարճ ժամանակ ետք տեղի ունենալը և Շիրինօղլուին «Վարչապետը մեր պատճառով սխալեցաւ» խօսքերով ներում խնդրելը, մեզ կը մղէ մտածել թէ այս ամբողջը կառավարութեան միջազգային հանրային կարծիքին վրայ ազդելու համար հատուցման մը ցուցադրութեան մաս կը կազմէ:։ Որ ազգին որ պատկանին, այս երկրին մէջ կեանքի պայքար տուող փախստականներուն վտարման սպառնալիքը բարոյականէ դուրս է։ Թէեւ այս խօսքերուն բուն սխալը թիւը չէ, այնուամենայնիւ սխալը ճշդելը, Վարչապետին պարտականութիւնն է: Մենք, այս երկրին մէջ պատանդ կամ գրաւական չէ, այլ հաւասար քաղաքացի ըլլալով ապրիլ ուզող հայերս, արտասանած խօսքերուն պատճառով կը դատապարտենք Վարչապետը, և կը հաստատենք Պետրոս Շիրինօղլուի յայտարարութիւններուն մեր բաձառցակ անհամաձայնութիւնը:։

_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Back to top
mafilou
Administrateur
Administrateur

Offline

Joined: 04 Sep 2006
Posts: 14,968
Point(s): 45,117
Moyenne de points: 3.01

PostPosted: Thu 1 Apr 2010 - 21:19
PostPost subject: Biz başka bir Türkiye’de yaşıyoruz - Nous vivons dans une autre Turquie
Reply with quote

Konunun tarihçesini asagidaki linkte bulabilirsiniz:
L'historique est là:
http://team-aow.discuforum.info/t5515-Erdogan-bir-laf-etti-Ermenistan-korktu-mu.htm%5B/b%5D][b]http://team-aow.discuforum.info/t5515-Erdogan-bir-laf-etti-Ermenistan-korktu-mu.htm[/b]
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Back to top
Display posts from previous:   
Armenian on web Forum Index -> Entraides - Yardım -> Petitions All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

 Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Cookies | Charte | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1