Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Batı Ermenice ile Doğu Ermenice arasındaki fark ve benzerli

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
sarigyalin
Membre actif
Membre actif

Point(s): 127
Moyenne de points: 2,54

MessagePosté le: Ven 22 Oct 2010 - 21:38
MessageSujet du message: Batı Ermenice ile Doğu Ermenice arasındaki fark ve benzerli
Répondre en citant

Batı Ermenice ile Doğu Ermenice arasındaki fark ve benzerlikler

Hayjan a écrit:
Hayfan'nin astigi kelimelerden 4.cu kelime; pınik = küçük oda, küçük ev ve kümes anlamında kullanılır

Bu kelime Ermenice "pinagaran" kelimesinden geliyor,ikamet yeri demek.Bir seyin ufak oldugunu ima ettigimiz zaman "ik" eki ekleriz.

Sirun=sirunik,buyukler için =kuçukler için.sun=sunik,kopek=kuçuk kopek.

Turkçede cik eki misali. Insan=insancik gibi. Benzerlik var degil mi? Ne de olsa Turk dili'ni bir Ermeni derleyip topladi.

Konu ile alakasız ama aklıma gelmişken sormak isterim; evvela Agop Dilaçar'ın katkılarına saygım ve minnetim sonsuz, yanlış anlaşılmasın..
Merakım bu ınkılap çok gereklimiymiş ?? Yeni harflere ihtiyaç duyulmuş,çağa ayak uydurulmuş diye kabaca düşünüp kabul ettirildi diyelim, eskiyi koparıp atmak konusunda neden baskı yapılmış.. Varmı fikirleriniz bu konuda?
Ben dedemin babamın ve benim çocukluğumuzn geçtiği evin girişinde ne yazıyor okuyamıyorum.. Mezarlıklarımızın üzerinde ki yazıları okuyamıyorum.. Bulduğum anı defterlerini tercüme edemiyorum..
insan böyle durumlar da benm gibi serzenişte bulunabiliyor işte...

Bir de Batı Ermenice ile Doğu Ermenice arasında ki fark ve benzerlikler konusunda bilgilendirebilirseniz sevinirim. Forumda araştırdım ama belki de gözümden kaçtı.

Saygılar,

Publicité

MessagePosté le: Ven 22 Oct 2010 - 21:38
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 41 500
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Sam 23 Oct 2010 - 14:47
MessageSujet du message: Batı Ermenice ile Doğu Ermenice arasındaki fark ve benzerli
Répondre en citant

Sevgili sarigelin
Bati ve Dogu ermenice arasinda imla, gramer ve telafuz farklari var; harf ve anlam ise ayni.
Isittigime göre Ermenistan bazi degisiklikler yapiyor, daha kolaylastirmak için.

Türkçede deklinezonlar kelime sonunda ermenicede ise kelime baslarinda. Türkiye ermenileri ermenice konusurken türkçeden tercüme ettikleri için onlar gibi deklinezonlari kelime sonuna koyuyorlar, yanlis olsa gerek.
Pek expert sayilmam ama mesela "kalemim " = " im (benim) madidı " = " madids" ( bati ermenicede "s" benim anlamina geliyor) madid=kalem

Yanlisim varsa dogrulayin lütfen.

sarigyalin
Membre actif
Membre actif

Point(s): 127
Moyenne de points: 2,54

MessagePosté le: Dim 24 Oct 2010 - 10:33
Répondre en citant

Açıklamanız için teşekkür ederim.. Güneydoğu ile Karadeniz şivesi gibi mi yoksa örneğin Türkmence ve Türkçenin farklılıkları gibi lehçe olarakmı değerlendirebiliriz?

mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 41 500
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Dim 24 Oct 2010 - 18:19
Répondre en citant

Lehçe veya sive farki degil, bazi imla kurallari farkli.
Bati ermenicenin de kurallari var fakat Tûrkiye ermenileri türkçeden tercüme ettikleri için ayrica deklinezon hatasi da yapiyorlar.

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 72 955
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 24 Jan 2016 - 13:27
Répondre en citant

Doğu ile Batı arasındaki konuşma farkı tıpkı Avusturya Almancası ile Almanya Almancası arasındaki fark gibidir...

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 23:15

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com