Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Ordu - Mesudiye - Çaltepe Köyü Samuga Ermeni Kilisesi

Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les églises de l'Arménie Occidentale Aller à la page: 1, 2, 3, 4  >
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 42 287
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Mar 8 Fév 2011 - 09:45
MessageSujet du message: Ordu - Mesudiye - Çaltepe Köyü Samuga Ermeni Kilisesi
Répondre en citant

Ordu Ili, Mesudiye Ilçesi Çaltepe Köyü’ndeki

( Samuga ) Ermeni Kilisesi

Günümüzde Türkiye topraklarında Ermenilerin izleri yurtları olduğu bölgelerde « şimdilik » rastlanmaktadır. Karadeniz Bölgesi de bunlardan biridir … Varlıklarını kanıtlamak için tehcir ve kıyım geriye kalanlar TOZ olmaktan kultulamamaktadırlar. Bu « Insanlara ve kültürlerine » ne oluyor ? Bunu, bir devletin başlattığı gibi gidişata tekrar devlet son vermelidir!

İşte harap edilmiş bir tarih, harap edilmiş bir ibadethane ; ne dine saygısı kalmış ne tarihine …
Benzer örnekleri Ermenilerin yaşadıkları topraklarda görmek mümkün. Onlarda kalan haram değil de nedir ? Hani can-mal-namus korkusu?

Ordu Ili, Mesudiye Ilçesi Çaltepe Köyü’ndeki Ermeni Kilisesi, temsil ettiği halk gibi bir harabeye dönüşmüştür.

Ilçe merkezine 7 km. uzaklıkta, orman kenarında engebelli bir arazide kurulmuş olan Çaltepe Köyü’nün de hatırlanması, bir zamanlar, Karadeniz’de de Ermenilerin yaşadığının bir kanıtıdır.
Ermeni kilisesinin kalıntıları eski adı « Herüse" (1928 tarihli TC Dahiliye Vekaleti Son Takdimat-ı MülkiyedeKöylerimizin adları , Ankara 1928 adlı belgede « Herise », 1530 tarihli Osmanlı Tahrir kayıtlarında « Hervisi » olarak görülür) olan köyün, Sumagı Mahallesinde bulunmaktadır. Mahalle, arşiv belgelerinde ise « Samuga Köyü » olarak geçmektedir. Yani daha önceleri köy olan mahalle sonraları Herüse Köy’üne bağlanmıştır. « Bu köyde 1642 yılında 21 hane bulunmaktaydı. Bunlardan 2 tanesi Sipahi, 1 tanesi Tımar sahibi, 1 tanesi Cebeci, 1 tanesi Merdan-ı Kale (Kale Köyü’ndeki Kale’de görevli) 3 tanesi de Zimmidir (Gayr-i müslim) » diye bir bilgilendirilmektedir. Bu terimlerin temelinde devşirmelerin olduğu düşünülürse, gerçek köy ahalisi hakkında fikir sahibi olmuş oluruz … Yani Millattan önce Rum Pontus’luların ve Ermenilerin atalarının içiçe yaşadıkları yerde, Tokat, Sıvas ve Giresun üçgeninin ortasında, Ermenilerin, ataları sayılan Urartu Krallıkları’nınn sınırı içinde. Daha sonraları Moğolların, Selçukluların ve Osmanlıların istilalarına uğramıştır. Mesudiye Ilçesi’nin eski adının « Hamidiye » olması da oldukça anlamlıdır.

Kesme taş ve üzerlerinde ermenice yazılar kazılı Ermeni kilsesi kalıntılarından derlenmiş fotolar …

Dernière édition par mafilou le Lun 1 Oct 2012 - 19:03; édité 1 fois
Publicité

MessagePosté le: Mar 8 Fév 2011 - 09:45
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
mutlu demir
Sanctionné - Պատժուած - Cezalı

Point(s): 60
Moyenne de points: 2,22

MessagePosté le: Sam 29 Sep 2012 - 10:34
Répondre en citant

mafilou merhaba
ben çaltepe koyu mesudıye ordulu bır kısıyım.
bu resımlerı nerden buldunuz buraya koydunuz bılmıyorum.
ama kesınlıkle boyle bır yer yoktur.
ayrıca bosuna ugrasırsın burası bınlerce yıldır turk yurdu olan bır yerdır.sana tavsıyem yazılı kaya ılısar mesudıye olarak yotubeden aratıp oradan arastırabılırsın.turkler tunyaya dagıldıgı vakıt ermenı dıye bır sey yoktu.bu yazılı kaya resimlerindeki yazıtlar bire bir orhun yazıtlarındaki yazılarla uyuşuyor.hadi yazılı kaya resmindeki yazıyada orhun yazıtlarındaki yazılarada sahip çıkın.
ayrıca boyle bır yer kesınlıkla yoktur.
bu hurafe resımlerı koymusun bu yazımıda buresımın altına ekle tabı cesaret edebılırsen.
samuga evet eskı ısmı suanda oraya sumagı derler ayrıca 2 mahalle var asagı sumagı yukarı sumagı burayı googleda harıta olarak ıncele buranın hemen yanından melet ırmagı akar burasının eskıden ısmının subağı olduğu söylenir.
ayrıca ben ermenice sözlükten arattım samuganın bir anlamı yok sen iyi türkçe okuyup yazan birisin subağı sana ney çağrıştırıyor.
dediğim gibi cesaretin varsa yazdıklarımı değiştirmeden bu resimlerin altına ekle.
AYRICA Kİ OLDUĞUNU BİLMİYORUM SENDEN RİCA EDECEĞİM ŞU RESİMLER SUMAININ NERESİNDEYMİŞ.BİR GÖRELİM.

YANİ SİZLERE DİYECEĞİM ŞU OLACAK BURADAN HİÇ BİR ŞEY ÇIKARAMAZSIN
TAKİP EDECEĞİM EKLEMENİ BEKLİYORUM YORUMUMU BEN SİZİN BU SİTEYE ÜYE OLDUM BENİ ŞİMDİ ATARSINIZDA AMA ELEŞTİRİLERİDE ÖĞRENİCEKSİNİZ.
BU MESAJIMI EKLEMEYE CESARET EDEMEZSEN BANA MAİLİMDEN YAZABİLİRSİN KİMSEYE DEMEM.

mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 42 287
Moyenne de points: 3,04

MessagePosté le: Sam 29 Sep 2012 - 11:00
Répondre en citant

Merhaba

Tabii ki yazını silmeyeceğim ; iki nedeni var.
Birincisi uslubun. Burada şantaj işlemez, tavsiyelerini de kabul etmiyorum, senden de cesaret istiyecek değilim. Forumda büyük harfle yazmak, bağırmak anlamına gelir ki burada sağır yok.

Ikincisi ise işine gelmiyeni hurafe olarak değerlendirmek çok kolaydır ; bu forumda yazdıklarım uzun incelemeler sonucudur.
Orhunt yazıları dediğin ermenice yazılardır, bari bilgisizliğini böyle alenen ortaya dökmeseydin, senin için kötü oldu.
Burada kimseye küfür etmezsen, öldürmeye teşvik etmezsen, adab-ı muaşeret kurallarınından dışarı çıkmazsan atılmana sebep yok. Tabii ki forum yöneticisine bu şekilde hitab etmene de izin vermem bunu bilesin. « Sen sana gel ! »

Işte sana bir Orhun yazısı örneği ve yukarıdaki resim, farkını araştır, cahil kalma.
Sana tavsiyem, bilgi, « Yukarıdan » zembille inmemiştir, Allah akıl vermiş, öğremek için …

Dernière édition par mafilou le Sam 29 Sep 2012 - 14:02; édité 1 fois
Hayjan
Inspector
Inspector

Point(s): 15 955
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Sam 29 Sep 2012 - 12:46
Répondre en citant

mutlu demir a écrit:
mafilou merhaba
ben çaltepe koyu mesudıye ordulu bır kısıyım.
bu resımlerı nerden buldunuz buraya koydunuz bılmıyorum.
ama kesınlıkle boyle bır yer yoktur.
ayrıca bosuna ugrasırsın burası bınlerce yıldır turk yurdu olan bır yerdır.sana tavsıyem yazılı kaya ılısar mesudıye olarak yotubeden aratıp oradan arastırabılırsın.turkler tunyaya dagıldıgı vakıt ermenı dıye bır sey yoktu.bu yazılı kaya resimlerindeki yazıtlar bire bir orhun yazıtlarındaki yazılarla uyuşuyor.hadi yazılı kaya resmindeki yazıyada orhun yazıtlarındaki yazılarada sahip çıkın.
ayrıca boyle bır yer kesınlıkla yoktur.
bu hurafe resımlerı koymusun bu yazımıda buresımın altına ekle tabı cesaret edebılırsen.
samuga evet eskı ısmı suanda oraya sumagı derler ayrıca 2 mahalle var asagı sumagı yukarı sumagı burayı googleda harıta olarak ıncele buranın hemen yanından melet ırmagı akar burasının eskıden ısmının subağı olduğu söylenir.
ayrıca ben ermenice sözlükten arattım samuganın bir anlamı yok sen iyi türkçe okuyup yazan birisin subağı sana ney çağrıştırıyor.
dediğim gibi cesaretin varsa yazdıklarımı değiştirmeden bu resimlerin altına ekle.
AYRICA Kİ OLDUĞUNU BİLMİYORUM SENDEN RİCA EDECEĞİM ŞU RESİMLER SUMAININ NERESİNDEYMİŞ.BİR GÖRELİM.

YANİ SİZLERE DİYECEĞİM ŞU OLACAK BURADAN HİÇ BİR ŞEY ÇIKARAMAZSIN
TAKİP EDECEĞİM EKLEMENİ BEKLİYORUM YORUMUMU BEN SİZİN BU SİTEYE ÜYE OLDUM BENİ ŞİMDİ ATARSINIZDA AMA ELEŞTİRİLERİDE ÖĞRENİCEKSİNİZ.
BU MESAJIMI EKLEMEYE CESARET EDEMEZSEN BANA MAİLİMDEN YAZABİLİRSİN KİMSEYE DEMEM.

Demek buralari binlerce yildir Turk yurdu?

Bilgisizligini cahilliginle birlestirme arzusu nerden kaynaklaniyor?

Dernière édition par Hayjan le Lun 1 Oct 2012 - 12:20; édité 1 fois
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 73 945
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 29 Sep 2012 - 19:22
Répondre en citant

Samuga Armenian Church in Mesudiye

https://www.google.com.tr/search?q=Samuga+Armenian+Church+in+Mesudiye&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

ORDU MESUDİYE ÇALTEPE KÖYÜ :

http://www.facebook.com/ORDUNUNSESI?ref=stream

http://www.facebook.com/ORDUNUNSESI/photos_stream

http://www.facebook.com/ORDUNUNSESI/videos

http://www.facebook.com/ORDUNUNSESI/videos

Ordu Mesudiye

http://www.facebook.com/mesudiyemm

Dernière édition par vahe2009 le Lun 1 Oct 2012 - 12:33; édité 2 fois
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Sam 29 Sep 2012 - 20:12
Répondre en citant

Ordu Mesudiye Yeşilce Köyü:

Türkler`in Yeşilce bölgesine yerleşmesinden önce bölgede Rumlar, Ermeniler yerleşik durumdadır. Bunlardan kalma kalıntılar halâ varlığını korumaktadır. "Kilise Boğazı" ve "Kilise" bunlardan bazılarıdır. Daha önce yaşamış ve tarihi henüz belirlenememiş Uygarlık kalıntılarına da rastlanmaktadır. Bunlardan Konacık Kaya Mezarları, Kale Köyü Kalesi, Sarayderesi ve Eğircesudaki Saraycık, insanlar tarafından işlendiği söylenen Sofukırık mağarası ve Çataloluk yöresindeki Delik-taş bunlar arasındadır.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=118517

mutlu demir

MessagePosté le: Lun 1 Oct 2012 - 09:37
Répondre en citant

MODERATORLER
BENI TANIMISINIZ BIRDE SIZ KENDINIZI TANITIN.
KARSIMDA KIMLERIN OLDUNU BILEYIM.
MUTLU DEMİR

anuanu
Modérateur
Modérateur

Point(s): 11 927
Moyenne de points: 2,47

MessagePosté le: Lun 1 Oct 2012 - 10:40
Répondre en citant

Perev = Merhaba mutlu demir,
Forumlarda normal olarak kimse kimseyi pek tanimaz ve de gerçek isilerini bilmez.
Bunun için de buraya gelmiyoruz zaten..
Yanliz bir kaç kisi birbirini taniyabilir o da tesedufen rast gelimis olabiliyor..
Ancak insanlar kendi yazdiklari yazilarla kendini tanitir ve de bir birini taniyor ona gore de
davranabiliriz.

Ama sizin bir yazinizi okudum pek iyi niyetle geldiginizi sanmiyorum, bu da zaten belli oluyor.
Yoksa yaniliyormuyum?
Ben genç bir bayan olmadigim halde gayet guzel ufak yazilari gorebiliyorum, okuyabiliyorum.
Siz galiba çok yasi birisiniz ondan buyuk harfle yaziyorsunuz gormenizde bir sorun mu var
dersiniz acaba

Mutlu Demir boyle buyuk yazilmalidir, siz se bunu kuçuk yazmayi uygun gormusunuz Niye?

mutlu demir

MessagePosté le: Lun 1 Oct 2012 - 11:43
Répondre en citant

merhaba ANUANU hanımefendi
ilk olarak anlasalım bu buyuk harf kucuk harf sorununu kapatalım.
ben sızın sıtenızı rastlantı sonucu gordum.herkes kendı tarıhını ogrenmek ıster sanırım sızlerın yaptıgı gıbı.mesudıye caltepe koyu tarıhı olarak arattım pc ye karsıma burası cıktı once kendı kendımıe dedım ben boyle bır yer vardı nasıl gormedım (yazımdada belırttım ben oralıyım)sonra yazıyı okuyunca dogal olarak kızdım.benden daha ıyı kımse bılebılırmı orayı?
evet gecmıste cesıtlı kulturlerden ınsanlar yasamıslardır oralarda (keske hala kalsalardı zenginliğimize zenginlik katarlardı bunuda samımıyetımle soyluyorum sızlere)
sımdı gelelım resımlere burayı duzeltın lutfen burada boyle bir kesınlıkle yok.(bir birimizin madem yanlışlarını duzeltecegız)

Ordu Ili, Mesudiye Ilçesi Çaltepe Köyü’ndeki

( Samuga ) Ermeni Kilisesi

Günümüzde Türkiye topraklarında Ermenilerin izleri yurtları olduğu bölgelerde « şimdilik » rastlanmaktadır. Karadeniz Bölgesi de bunlardan biridir … Varlıklarını kanıtlamak için tehcir ve kıyım geriye kalanlar TOZ olmaktan kultulamamaktadırlar. Bu « Insanlara ve kültürlerine » ne oluyor ? Bunu, bir devletin başlattığı gibi gidişata tekrar devlet son vermelidir!

İşte harap edilmiş bir tarih, harap edilmiş bir ibadethane ; ne dine saygısı kalmış ne tarihine …
Benzer örnekleri Ermenilerin yaşadıkları topraklarda görmek mümkün. Onlarda kalan haram değil de nedir ? Hani can-mal-namus korkusu?

Ordu Ili, Mesudiye Ilçesi Çaltepe Köyü’ndeki Ermeni Kilisesi, temsil ettiği halk gibi bir harabeye dönüşmüştür.

Ilçe merkezine 7 km. uzaklıkta, orman kenarında engebelli bir arazide kurulmuş olan Çaltepe Köyü’nün de hatırlanması, bir zamanlar, Karadeniz’de de Ermenilerin yaşadığının bir kanıtıdır.
Ermeni kilisesinin kalıntıları eski adı « Herüse (Herise)» olan köyün, Sumagı Mahallesinde bulunmaktadır. Mahalle, arşiv belgelerinde ise « Samuga Köyü » olarak geçmektedir. Yani daha önceleri köy olan mahalle sonraları Herüse Köy’üne bağlanmıştır. « Bu köyde 1642 yılında 21 hane bulunmaktaydı. Bunlardan 2 tanesi Sipahi, 1 tanesi Tımar sahibi, 1 tanesi Cebeci, 1 tanesi Merdan-ı Kale (Kale Köyü’ndeki Kale’de görevli) 3 tanesi de Zimmidir (Gayr-i müslim) » diye bir bilgilendirilmektedir. Bu terimlerin temelinde devşirmelerin olduğu düşünülürse, gerçek köy ahalisi hakkında fikir sahibi olmuş oluruz … Yani Millattan önce Rum Pontus’luların ve Ermenilerin atalarının içiçe yaşadıkları yerde, Tokat, Sıvas ve Giresun üçgeninin ortasında, Ermenilerin, ataları sayılan Urartu Krallıkları’nınn sınırı içinde. Daha sonraları Moğolların, Selçukluların ve Osmanlıların istilalarına uğramıştır. Mesudiye Ilçesi’nin eski adının « Hamidiye » olması da oldukça anlamlıdır.

Kesme taş ve üzerlerinde ermenice yazılar kazılı Ermeni kilsesi kalıntılarından derlenmiş fotolar …

evet bır kılıse var
mesudıye beledıyesı sıtesıne gırınce goruluyor.

Mesudiye ilçesi merkezinde Kışla Mahallesinde yer almaktadır. Pencere pervazları, saçaklar, ön kısımlarda yer alan beşik kemerli taşıyıcılar, girişin önündeki 4 adet sütun düzgün kesme taştan Horasan harcı ile yapılmıştır. Kilisenin tek girişi batıdandır.
Giriş renkli taşlarla bir bordür ile çevrili ve üst kısmında biri büyük diğeri küçük iki rozet vardır.
ayrıca bu kılıse restore edılmıstır orjınalıne uygun olarak

buyurun gelın gorun.mısafırımız olun

duzeltmenız dılegı ıle

Hayjan
Inspector
Inspector

Point(s): 15 955
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Lun 1 Oct 2012 - 12:44
Répondre en citant

Sayin Mutlu Demir

O topaklarda yani,Anadolu ile ilgili ogrenilecek çok sey var. Ilk ogrenilmesi gereken ise Anadolu kelimesinin turkçe olmadigidir. Anadolu kelimesi bile turkçe olmadigina gore, oralarin binlerce yildir Turk yurdu oldugunu sana kim ogretti,nerede okudun?

Orhun yazitlarini okuyabiliyormusun?
Ben resimlerini gordugun kiliselerin uzerindeki ermenice yazilari pekala okuyabiliyorum.
Ermeni harflerini bilmiyor olabilirsin,gayet normal. Anlamadigim Ermeni alfabesi ile yazilmis yazilara Orhun yazilaridir itirazin nereden kaynaklaniyor?

mutlu demir

MessagePosté le: Lun 1 Oct 2012 - 13:18
Répondre en citant

sayın hayjan
ermenı alfabesı

Ermeni alfabesi
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ermeni alfabesi
Ա
Բ
Գ
Դ
Ե
Զ
Է

Ը
Թ
ժ
Ի
Լ
Խ
Ծ

Կ
Հ
Ձ
Ղ
Ճ
Մ
Յ

Ն
Շ
Ո
Չ
Պ
Ջ
Ռ

Ս
Վ
Տ
Ր
Ց
Ւ
Փ

Ք
Օ
Ֆ

Ermenicede kullanılan 38 harfli alfabedir. Ermenistan'da, Diaspora'daki Ermeni okullarında, kiliselerde, gazetelerde kullanılır.
Ermeni alfabesi, 405 yılında Mesrop Maştots tarafından icat edilmiştir[kaynak belirtilmeli].19. yüzyıla kadar Klasik Ermenice edebiyat dili olarak kullanılırken, 19. yüzyıldan beri Ermeni alfabesi aynı zamanda gelişen iki çağdaş lehçede - Batı Ermenicesi (İstanbul) ve Doğu Ermenicesi (Erivan)- kullanılmaktadır. [1]
Alfabe [değiştir]
Harf Ad Sözleyiş (UFA)
Türkçe çevirisi Sayısal değer

Geleneksel yazım yeniden şekillenmiş yazım Sözleyiş Klasik Ermenice Doğu Ermenicesi Batı Ermenicesi Klasik Ermenice
Klasik Ermenice Doğu Ermenicesi Batı Ermenicesi
Ա ա այբ [ayb] [aɪpʰ] [ɑ] a 1
Բ բ բեն [ben] [pʰɛn] [b] [pʰ] b 2
Գ գ գիմ [gim] [kʰim] [g] [kʰ] g 3
Դ դ դա [da] [tʰɑ] [d] [tʰ] d 4
Ե ե եչ [jɛtʃʰ] [ɛ], sözcüğün başında [jɛ]1 e 5
Զ զ զա [za] [z] z 6
Է է է [ɛː] [ɛ] [ɛː] [ɛ] e 7
Ը ը ըթ [ətʰ] [ə] ı 8
Թ թ թո [tʰo] [tʰ] t‘ 9
Ժ ժ ժէ ժե [ʒɛː] [ʒɛ] [ʒ] j 10
Ի ի ինի [ini] [i] i 20
Լ լ լիւն լյուն [lʏn]2 [l] l 30
Խ խ խէ խե [χɛː] [χɛ] [χ] kh 40
Ծ ծ ծա [tsɑ] [tsʼɑ] [dzɑ] [ts] [tsʼ] [dz] ts 50
Կ կ կեն [kɛn] [kʼɛn] [gɛn] [k] [kʼ] [g] k 60
Հ հ հո [ho] [h] h 70
Ձ ձ ձա [dzɑ] [tsʰɑ] [dz] [tsʰ] dz 80
Ղ ղ ղատ [ɫɑt] [ʁɑtʼ] [ʁɑd] [l], or [ɫ] [ʁ] gh, ğ 90
Ճ ճ ճէ ճե [tʃɛː] [tʃʼɛ] [ʤɛ] [tʃ] [tʃʼ] [ʤ] ç 100
Մ մ մեն [men] [m] m 200
Յ յ յի հի [ji] [hi] [j] [h]3, [j] y 300
Ն ն նու [nu] [n] n 400
Շ շ շա [ʃɑ] [ʃ] ş 500
Ո ո ո [o] [vo] [o], sözcüğün başında [vo]4 o 600
Չ չ չա [tʃʰɑ] [tʃʰ] ç 700
Պ պ պէ պե [pɛː] [peh] [bɛ] [p] [pʼ] [b] p 800
Ջ ջ ջէ ջե [ʤɛː] [ʤɛ] [tʃʰɛ] [ʤ] [tʃʰ] c 900
Ռ ռ ռա [rɑ] [ɾɑ] [r] [ɾ] rr 1000
Ս ս սէ սե [sɛː] [sɛ] [s] s 2000
Վ վ վեւ վեվ [vɛv] [v] v 3000
Տ տ տիւն տյուն [tʏn] [tiun]5 [dʏn] [t] [tʼ] [d] t 4000
Ր ր րէ րե [ɹɛː] [ɹɛ]6 [ɾɛ] [ɹ]6 [ɾ] r 5000
Ց ց ցո [tsʰo] [tsʰ] ts' 6000
Ւ ւ հիւն N/A7 [hiunn] [w] [v]8 v 7000
Փ փ փիւր փյուր [pʰʏɹ]9 [pʰʏɾ] [pʰ] p‘ 8000
Ք ք քէ քե [kʰɛː] [kʰɛ] [kʰ] k‘ 9000
13. yüzyılda eklendi
Օ օ օ [o] [o] o N/A
Ֆ ֆ ֆէ ֆե [fɛː] [fɛ] [f] f N/A
Sözcük Geleneksel yazım Yeniden şekillenmiş yazım Klasik Ermenice Doğu Ermenicesi Batı Ermenicesi Klasik Ermenice Doğu Ermenicesi Batı Ermenicesi Klasik Ermenice Sayısal değer

Sözleyiş
Ad Sözleyiş (UFA)
Türkçe çevirisi
------------------------------------------------------------------------------------------
orhun alfabesi

Aralık 2007, 12:31 1

________________________________________Aralık 2007, 12:31 1

725 - 735 yılları arasında ilk Türk alfabesi yazılmıştır. Bu yazının Türkler tarafından eski zamandan beri kullanıldığı anlaşılıyor fakat ne kadar eski olduğu kesin olarak çıkarılan gümüş bir tabağın üzerinde bulunan iki satırlık Orhun Harfleriyle yazılmış yazı, öz be öz Türk alfabesinden oluşan bu yazının M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren kullanıldığı tespit edilmiştir.

Orhun yazısı Türklerin kendi yazısıdır. Eski Türk damgalarındaki şekillere ve Türkçe kelimelere uygun yapılmıştır. Göktürklerden önceki dönemde ait Yenisey yazıtlarında ve onlardan yüzlerce yıl öncesine ait Altın Elbiseli Adam devrinin yazıları aynı alfabeyle yazılmıştır. Göktürk zamanında sadece bu alfabenin harfleri azaltılmış, yazılma tarzı kolaylaştırılmıştır. Bazı söyleme şekilleri kolay hale getirilerek düzene koyulmuştur. Fakat alfabenin esası ve özü muhafaza edilmiştir. Bugün Göktürk Alfabesi ya da Orhun Alfabesi olarak bilinen yazı, Göktürk döneminden önce de yani tam olarak 100 yıl evvel Türkler tarafından kullanıldığı Bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Konu ile ilgili inceleyebileceğiniz bazı adresler:
http://www.dilimiz.com/dil/orhun_abideleri.htm
http://www.birseyogren.com/hakkinda/orhon-alfabesi...-alfabesi/
http://www.isohoca.com/wp/orhun-gokturk-yazisi/

ORHUN ALFABESİ VE İLK TÜRK YAZISI

725 - 735 yılları arasında ilk Türk alfabesi yazılmıştır. Bu yazının Türkler tarafından eski zamandan beri kullanıldığı anlaşılıyor fakat ne kadar eski olduğu kesin olarak çıkarılan gümüş bir tabağın üzerinde bulunan iki satırlık Orhun Harfleriyle yazılmış yazı, öz be öz Türk alfabesinden oluşan bu yazının M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren kullanıldığı tespit edilmiştir.

Orhun yazısı Türklerin kendi yazısıdır. Eski Türk damgalarındaki şekillere ve Türkçe kelimelere uygun yapılmıştır. Göktürklerden önceki dönemde ait Yenisey yazıtlarında ve onlardan yüzlerce yıl öncesine ait Altın Elbiseli Adam devrinin yazıları aynı alfabeyle yazılmıştır. Göktürk zamanında sadece bu alfabenin harfleri azaltılmış, yazılma tarzı kolaylaştırılmıştır. Bazı söyleme şekilleri kolay hale getirilerek düzene koyulmuştur. Fakat alfabenin esası ve özü muhafaza edilmiştir. Bugün Göktürk Alfabesi ya da Orhun Alfabesi olarak bilinen yazı, Göktürk döneminden önce de yani tam olarak 100 yıl evvel Türkler tarafından kullanıldığı Bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Konu ile ilgili inceleyebileceğiniz bazı adresler:
http://www.dilimiz.com/dil/orhun_abideleri.htm
http://www.birseyogren.com/hakkinda/orhon-alfabesi...-alfabesi/
http://www.isohoca.com/wp/orhun-gokturk-yazisi/

ben baktım ama benzerlık goremedım

ve dedıgım gıbı daha evvelde orhun yazıtlarının benzerlerı ordu mesudiye esatlı koyu kaya yazıtlarında uyusmaktadırlar.

mutlu demir

MessagePosté le: Lun 1 Oct 2012 - 16:13
Répondre en citant

mesudiye esadlı koyu kaya yazıtları

ESATLI KÖYÜ (ORDU-MESUDIYE) KAYA ÜSTÜ RESIM VE YAZITLARI ILE BUNLARIN TARIHÎ ALT YAPISI
Necati DEMİR

ABSTRACT

Bu çalışmada 1994 yılında Ordu ili Mesudiye ilçesi Esatlı köyünde alan araştırmaları yaparken rastladığımız kaya üstü resimler tanıtılacaktır. Miladın ilk yüzyıllarında yazıldığını/çizildiğini düşündüğümüz bu resim ve figürler, Sibirya’dan başlayıp Fransa’ya hatta Portekiz’e kadar uzanan coğrafya içinde bulunanların en önemlilerindendir. Gök Tanrı (Şamanizm) inancına bağlı Türkler tarafından yazıldığını/çizildiğini düşündüğümüz bu yazıtların çevresinde, eski Türk yerleşimleri ve eski Türk mezarları olan tümülüsler de bulunmaktadır. Esatlı kaya üstü resimleri ve kitabelerinin diğer önemli bir özelliği de petroglif, ideogram, piktogram, damga, hece, yarı hece ve harfe doğru olan yolculuğunun takip edilebilmesidir. Yani petrogliften harfe doğru yolcululuğun pek çok aşamasına burada rastlamak mümkündür.

In this study, they are introduced images carved in rock which we have found during our field research in Ordu city, Mesudiye count, Esatlı village in 1994. These images and figures that had been written/drawn in first centuries of the Christ in our opinion, are the most important ones among existent ones in whole geography beginning from Siberia reaching to France, Portugal. In surroundings of those inscriptions which we think they had been written/drawn by Turks believed in Tengriism (Shamanism), there are also tumulus/tumuli that are old Turkish settlement and old Turkish graveyards. Another significance of petroglyphs and inscriptions in Esatlı is to be able to see the evolution of this chain: petroglyph, ideogram, pictogram, marker, syllable, semi-syllable and letter. It is possible to perceive many stages of the evolution from petroglyph to letter here.

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Lun 1 Oct 2012 - 18:07
Répondre en citant

Anadolu ▽ 1465: anaṭoli Orta Anadolu ~ OYun Anatolía ανατολία Doğu ülkesi, Ege'nin doğu kıyısı ile Fırat nehri arasındaki ülke < EYun anatolē ανατολη 1. kalkış, doğuş, özellikle güneşin doğuşu, 2. doğu, 3. Ege'nin doğusu < EYun anatéllō ανατέλλω doğmak, çıkmak < EYun ana+ téllō, tol- τέλλω, τολ- kalkmak, kaldırmak (<< HAvr *telə- a.a. ) → tolerans

Etimoloji

Anadolu kelimesi, Anadolu Uygarlıkları tarafından "Ana ili" anlamına gelen ή άνατολή (anatole) kelimesinden türemiş ve Yunan'lılar tarafından devam ettirilmiştir. Bu sözcük, "doğmak, yükselmek" anlamına gelen Yunanca άνατέλλειν (anatellein) fiilini etkilemiştir. Ayrıca, "Doğu ülkesi" anlamına gelen Anatolia ilk kez 7. yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu'nun Afyon, Isparta, Konya, Kayseri ve İçel yörelerini kapsayan idari birimi (Anatolikon Thema) için kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise Anadoli veya Anadolu, merkezi Amasya olan ve Sivas ve Kastamonu'yu kapsayan bir eyaletin adıdır. 19. yüzyılda genel anlamda imparatorluğun Asya kıtasında kalan ve Türklerle meskûn olan bölgesini tanımlamak için kullanılmıştır.

Cumhuriyet döneminden önce "Anadolu"nun geleneksel doğu sınırı olarak Fırat Nehri kabul edilirken, Cumhuriyetten sonra Türkiye'nin Asya kıtasında kalan kısmının tümü aynı coğrafî terime dâhil edilmiştir.

Roma Asya Eyaleti, Küçük Asya

Anatolikon Theması, Doğu Roma İmparatorluğu

Osmanlı Anadolu Beylerbeyliği

azad
V.I.P.
V.I.P.

Point(s): 2 418
Moyenne de points: 2,93

MessagePosté le: Lun 1 Oct 2012 - 18:26
Répondre en citant

Selam

Gorunurde forum sana hazimsizlik veriyor, sindirim sistemine dikkat et ... Smile
Turk kelimesi Cin'de ayni dinden, ayni dili, kulturu paylasanlara verilen addir; etnik topluluk degildir.
Eski turk denen de Mogollardir, Orta Asya'dan çikan ve batiyi istila eden Mogollar.
Osmanli dili Farsca ve Arapçanin bir birlesimi ve içinde ermenice, rumca kelimeler olan uydurma bir dildir.
Modern Turkçeyi de Hagop Dilaçdar adinda bir Ermeni icat etmistir, bilesin ... Wink

Böyle giderse mide kanamasi geçireceksin ... Laughing

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Lun 1 Oct 2012 - 18:44
Répondre en citant

mutlu demir a écrit:
mesudiye esadlı koyu kaya yazıtları

ESATLI KÖYÜ (ORDU-MESUDIYE) KAYA ÜSTÜ RESIM VE YAZITLARI ILE BUNLARIN TARIHÎ ALT YAPISI
Necati DEMİR

ABSTRACT

Bu çalışmada 1994 yılında Ordu ili Mesudiye ilçesi Esatlı köyünde alan araştırmaları yaparken rastladığımız kaya üstü resimler tanıtılacaktır. Miladın ilk yüzyıllarında yazıldığını/çizildiğini düşündüğümüz bu resim ve figürler, Sibirya’dan başlayıp Fransa’ya hatta Portekiz’e kadar uzanan coğrafya içinde bulunanların en önemlilerindendir. Gök Tanrı (Şamanizm) inancına bağlı Türkler tarafından yazıldığını/çizildiğini düşündüğümüz bu yazıtların çevresinde, eski Türk yerleşimleri ve eski Türk mezarları olan tümülüsler de bulunmaktadır. Esatlı kaya üstü resimleri ve kitabelerinin diğer önemli bir özelliği de petroglif, ideogram, piktogram, damga, hece, yarı hece ve harfe doğru olan yolculuğunun takip edilebilmesidir. Yani petrogliften harfe doğru yolcululuğun pek çok aşamasına burada rastlamak mümkündür.

In this study, they are introduced images carved in rock which we have found during our field research in Ordu city, Mesudiye count, Esatlı village in 1994. These images and figures that had been written/drawn in first centuries of the Christ in our opinion, are the most important ones among existent ones in whole geography beginning from Siberia reaching to France, Portugal. In surroundings of those inscriptions which we think they had been written/drawn by Turks believed in Tengriism (Shamanism), there are also tumulus/tumuli that are old Turkish settlement and old Turkish graveyards. Another significance of petroglyphs and inscriptions in Esatlı is to be able to see the evolution of this chain: petroglyph, ideogram, pictogram, marker, syllable, semi-syllable and letter. It is possible to perceive many stages of the evolution from petroglyph to letter here.

http://tr.scribd.com/doc/21530932/ESATLI-KOYU-ORDU-MESUD%C4%B0YE-KAYA-USTU-RES%C4%B0M-VE-YAZITLARI-%C4%B0LE-BUNLARIN-TAR%C4%B0HI-ALT-YAPISI

ProF Necati Demir ,kendi fikirlerini kanıtlamak için birşeyler anlatmış...

Herkesi Türk yapmış...

ordan burdan resim almış kendi dünya görüşü doğrultusunda yorumlamış ne diyelim ?

.....................................

Türkiye'de yaşayan insanların ben Türk soyluyum demesinden ziyade Ermeni ,Rum ,Slav , Asuril vs gelip gelmediği ancak Orta Asyadaki Türk Soylularıyla Yapılacak karşılıklı DNA tetkiklerindeki uyumluluk ile ispatlanır .

Öyle ben Türk soyundanım demekle olmuyor , bence. Bilimsel İspat Şart ...

Tıpkı bir çocuğun hangi anadan-babadan doğduğunu ispatındaki gibi...

DNA bankası kurma girişimi bu gerçeklerin ortaya çıkmasını önlemek , gerçekleri örtmek isteyen MHP kontenjanından Hükümetteki Eski Sağlık Bakanı Doç Osman Durmuş tarafından engel olunmuşu ...

...............

Daciklere göre bazı ilkler

Hz adem türk asıllıdır...

ateşi ilk kez türkler buldu...

Peygamberler yokken türkler tek tanrıya inanırlardı

Ateşi ilk türkler buldu ...

Tekerleği türkler icat etti

Büyük kavimler göcünde sözü edilen kavim yüce türklerdir...

yazıyı ilk türkler icat etti

ilk lisan tükçedir...

İlk taşı türkler kullandı

ilk etli yemeği türkler yaptı ...

bakırı , bronzu ilk türkler kullandı ...

ilk silahı türkler icat etti ...

tuzu ilk kez türkler kullandı...

taşı ilk kez türkler yontu

yüzmeyi ilk kez türkler keşfetti

helayı ilk kez türkler yaptı

musluğu türkler icat etti

mısırlılardan önce pramidi türkler orta asyada yaptı

çeliğe su verme yöntemini türkler icat etti

baklava ,kebap yapmayı türkler buldu

kayak ilk defa türkler tarafından yapılmıştır

eskimolar türktür

kızılderililer türktür

elektriği türkler icat etmiştir

ilk defa türkler uçmuştur

sümerler türk asıllıdır

kadim mısırlılar türklerin afrikadaki koludur...

uzaya ilk kez türkler çıkmıştır

petrolü ilk kez türkler keşfetmiştir.

atlantis uygarlığını türkler kurmuştur

ok atmayı türkler bulmuştur

çinliler türklerden korktukları için çin seddini yapmışlardır

ilk kayığı, gemiyi türkler yapmıştır

bütün spor dallarını türkler icat etmiştir..

Akşemseddin: Pasteur 'dan 400 sene önce mikrobu bulmuştur

Ali Kuşçu: Büyük astronomi bilgini. İlk defa ayın şekillerini anlatan
kitabı yazmıştır.

yoğurtu türkler bulmuştur

rakı şarap ...türklerin buluşudur.

trigonometri'de tanjant,cotanjant,sekant,kosekant 'ı bulan türklerdir

lk defa dünyanın döndüğünü türkler ispat etmiştir.

göz hastalıkları türkler tarfından tedavi edilmya başlanmıştır

sarkacı galileden önce türkler tarafından bulunmuştur

ALİ BİN ABBAS ( Ö. 994 ) 1000SENEÖNCE KANSER AMELİATI YAPMIŞTIR

İLK ATOM BOMBASI FİKRİ CABİR BİN HAYYAN'A( 721-805) AİTTİR

İLK KATARAKT AMELİHATINI AMMAR (X1.YÜZYIL) GERÇEKLEŞTİRMiŞTİR

Ömer Hayyam: Cebiri oluşturandır. İlk defa o bulmuştur.

Piri Reis: 400 sene önce bugünküne en yakın dünya haritasını
çizmiştir.

İbnün-Nefis: avrupalılardan üç asır önce küçük kan dolaşımını keşfetmiştir.

Kambur Vesim: verem mikrobunu R.Koch'tan 150 sene önce keşfetmiştir.

Kadızade Rumi: yaşadığı asrın en büyük matematik ve astronomi bilginidir. Fizik kurallarını astronomiye uyarlamıştır.

İbni Sina: Eserleri Avrupa üniversitesinde 600 sene ders kitabı olarak okutmuştur. Tıbbın babasıdır. AVRUPA ya göre adı AVICENNA'dır.

İdrisi: Yedi asır önce bugünkü ne çok benzeyen dünya haritası çizmiştir.

İbni Türk: Cebirin temelini atan bilginlerdendir.

İbn Karaka: 900 sene önce harika bir torna tezgahı yapmıştır.

İbn Firnas: Wright kardeşlerden bin sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştirdi.

İbn Hatip: Vebanın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklamıştır.

İbn Cessar: Cüzzamın sebebini ve tedavisini 900 sene önce açıklamıştır.

Gıyasüddin Cemşid: Matematikte ondalık kesir sistemini ilk o bulmuştur.

Farabi: Ses olayını ilk defa fiziki yönden açıklamıştır.Sesin fiziki izahını ilk defa o yapmıştır.

Demiri: Avrupalılardan 400 sene önce zooloji ansiklopedisini yazmıştır.

Cezeri: 8 asır önce otomatik sistemin kurucusu ve bilgisayarın babasıdır.

Kaynaklar : orta asyadaki ,denizin altındaki kayalıklarda bulunun resimler, babilde yakılmış kütüphanedeki gün yüzüne çıkmamış kalıntlar , amerkian , rusya ve avrupadaki arşivler ,cia,mossad, kgb ,fbı vs gibi örgüt arşivleri incelenirse bunların doğru olduğu anlaşılacaktır... (tabiiki yerseniz...)

(not : .google.com'dan moo, Agarta ve Şambala , atlantis uygarlığı yanında da kendilerince asil olduğunu idda ettikleri milletin adını yazıp aratırsanız yaukarıdaki saçmalıklardan daha fazlasının internette yer aldığını görebilirsiniz... )

Dernière édition par vahe2009 le Mar 2 Oct 2012 - 07:19; édité 1 fois
Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 05:44

Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les églises de l'Arménie Occidentale Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 4
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com