Welcome Guest: Register | Log in
 
FAQ| Search| Memberlist| Usergroups
 
Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri
 
Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Histoire arménienne-Հայոց Պատմություն-Ermeni tarihi
Previous topic :: Next topic  
Author Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Offline

Joined: 07 Nov 2009
Posts: 26,510
Point(s): 75,431
Moyenne de points: 2.85

PostPosted: Sun 22 May 2011 - 10:26
PostPost subject: Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri
Reply with quote

Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri

http://www.guide2womenleaders.com/Armenia_Heads.htm

.Ö. 12-15, 1-2/3 ve Büyük Ermenistan 14-15 Queen yönetimdeki Erato

3 78 Kraliçe Büyük Ermenistan yönetimdeki Zarmandukht
Onun adını da Zarmandux yazıldığından, o, o Katolikos ölümünden emretmişti sonra, muhtemelen Musheg Mamikonean kışkırtmasıyla harekete geçtiler Bizans genel Terent emriyle öldürülen, (eşcinsel olarak da bilinir) Kral Pap bir dul olan Nerses, 373 Büyük. O 378 kadar tahtta kuzeni, Varazdat, geçti. O ancak iktidara 385 yılında ölümünden Manuel Mamikonean, 378 den kadar Ermenistan'ın gerçek kralıdır. Onun oğlu adına monarşinin bir "mütevelli" olarak değil, kral olarak değil, hüküm ve onları onurlandırmak etrafında dolaşmaya neden ve kralın yerine her ikisini de tuttu. Onun süt çocukları olarak onun iki oğlu Arşak ve Vagharsha beslenen ve onu onurlandırdı.

Küçük Ermenistan (Kilikya) (Türkiye / Suriye) ve 1219-1252 Kraliçe yönetimdeki Zabel I.
Babası, Leo II, ancak tahta, arkaya yeğeni Raimond-Ruben de Antiochiaia söz vermişti vardı ölüm döşeğinde de onun mirasçısı olarak Zabel veya Isabella adında. Ablası, Stephanie, ya da kocası Jean de Brienne, onu ve küçük oğlu için ünvanını, ancak kısa bir süre sonra öldü. Ve Ermeni soylular, Leo II dilek follwed ve çeşitli erkek Regents onu kendi Queen gibi, altında saygılarını sunarken. O daha sonra onu iki koca ile birlikte yönetti; Phillip 1222-1225 (o zehirlenmiş) ve Heton I (1226-1269). İngiltere Prensi Reuben önderliğindeki Ermenilerin sayısı, batıya doğru itildiler ortalarından onbirinci yüzyılda Ermenistan Moğol istilası ile kurulmuştur. 1080 yılında da Kuzey Norman kontrollü Antakya ve Edessa batısında, Kilikya'da Tarsus merkezli Küçük Ermenistan krallığı kurdu. Ermenistan Minor çok Haçlı Devletleri ile yakın ilişki kurdu. Hala Ancak, Bizans tarafından tehdit edildiğini ve kısa süre Bizans overlordship altında gelmiş görünüyor. Zabel, Kıbrıs-Kudüs Kralı Leo II ve Sibylla de Lusignan, iki oğlu ve iki kızı annesi kızı ve (M.Ö. 1212-1252) yaşadı.

Ermenistan 1219 Pretender Stephaine
O ve kocası, Kudüs Kralı Jean de Brienne, Ermenistan taht yerine ölüm döşeğinde babaları tarafından ilan varisi olmuştu küçük kız kardeşi, iddia etti. Jean Kilikya saldırı hazırlıklarını ama görünüşe göre o ilk karısı ile kızına zehir çalışmıştı sonra kendisi tarafından hırpalanmış sonra, kısa bir süre sonra öldü. Oğulları da kısa bir süre sonra öldü. (Ö. 1219).

Kilikya (Küçük Ermenistan) Ermeni Krallığı 1344 Regent Dowager Kraliçe Maria (Suriye ve Türkiye)
1363-1373 Politik Aktif
Ermenistan, Kilikya Ermeni Krallığı'nın ilk Latin kralı Konstantin IV sonra ofiste iki yıl sonra 1344 yılında bir ayaklanma öldürüldü, o naip oldu. Yeni kral 1362 yılında doğal nedenlerden öldüğünü uzak bir kuzeni, Ermenistan Konstantin V oldu. Daha sonra onu liman ve Korykos kalesi sunan Kıbrıs Peter I ile bir ittifak kurdu Konstantin VI başka uzaktan kuzeni ile evlendi. 1369 yılında Peter ölümü üzerine, Konstantin Kahire Sultan ile bir antlaşma için baktı. Baronlar ve Sultan tarafından ilhak korkarak, bu politika ile mutsuzdu 1373 yılında Konstantin öldürüldü. Sene Müslümanlara karşı askeri yardım talebinde Papa Gregory XI bir mektup göndermişti önce. kocasının ölümünden sonra, Papa Braunschweig Otto evlenmek çağırdı. O kral Leo V azınlık sırasında Anjou, Tarent ve 1320-1329 arasında Kilikya Ermeni Krallığı naip oldu Oshin Korikos (veya Corycos), Prenses ve Jeanne kızı oldu. Kral Oshin zehirlenmiş olduğu söylentisi yayıldı ve büyük olasılıkla Leo babası, Ermenistan Oshin kız kardeşi Isabella ve oğullarına iki ölümünden sorumluydu. O ve kızı, Alice kocası Leo buyruğuyla 1329 yılında suikasta kurban gitmişti V.

..........................................................................................

http://www.guide2womenleaders.com/womeninpower/European-Queen-Regnants.htm

Etrafında 100 R uler Olbe of Aba ( Klikya)

T o bir zorba kızı, Zenofantes Kilikya ve Olbe prenslik bu şehir bir.


CE kadar M.Ö. 13 ve M.Ö. 8-7/8 Reigning Gürcistan) (Queen of Dynamis Bosporanian Realm
Pers Mithridatis Kralı torunu A, o babadan ülkesinin miras. 17/16 yılında ilk kocası, Asander öldü. Ikinci kocası Pontus kralı ile üçüncü, tahttan indirilmişti. Onlar boşandı ve o ölümü kadar sürgün edildi de. ca öldü. 70 yaşında. ve yoktu dördüncü kocası Spurges idi tarafından başarılı önceden hükümdarı eş.M.Ö. 10-5, 4-2 ve M.Ö. 6-12 CE Queen yönetimdeki Ermenistan Büyükşehir Erato ile
Babası, Tigran III h Roma'nın üstünlüğü kabul zorlamak için yapılmış reklam, ancak hanedanı hala başlığı kullanılan "King of Kings." O ilk onun üvey kardeşi Tigran IV, evli ihanet şüphesi yüzünden tarafından Augustus oldu disposesed, ve Tiberius ile onun yerine Ermenistan'a yine geldi kuzenlerinin Artavazd. Bu, savaş için hoşnutsuzluğa sivil ve nihayet açtı kısmen destek gizlice oldu kışkırttığı tarafından Tigran Phraates, Parthia King. Augustus ama getirmek konusunda bir yatıştırma, Sezar Caius vaftiz oğlu, onun gönderdi, onun varış Tigran IV iken, isyan bir öldürmeden önce o uçuş aldı . Isyan bastırıldı ve 1 yıl CE , Ermeni taht nitelikleri seçkin onun köken, kabul edildi çünkü idi tarafından Mede, bir ihsan üzerine Ariobarzan. Ama o çok kısa bir süre kaza tarafından öldürüldü ve Augustus halefi oğlu olarak görev yaptığı, aday Artavazd. Ama kural yabancı muhalefet yakında Kral suikast bulunan ifade. Augustus bunun üzerine politika terk eden kötü tasarlanmış ve taht soyundan olan için işgal, ulusal hanedanı, V gönderdi Tigran. Ama görünüşe göre restore bu imtiyaz, huzur milletin, rahatsız oldu yakında. Soylular hatırlattı Queen Erato , ama aynı zamanda onu ikinci saltanatı kısa oldu ve onu Tigran ve Artashes hanedanı sona devrilmesi işaretli.

458-1464 Kraliçe yönetimdeki Cy Charlotte Prus ve itibari Kraliçe Ermenistan Kudüs ve
s gibi o , ucceeded babası Jean II , Grand Caraman, bir Caramania, cetvel Türk Cy hükümeti zayıf bir fırsat sağladığı tarafından ele geçirilen pern ve Ermenistan oldu edilmiş olarak, mal mülk için karakol Latin son Courico yakalama Ben Pierre saltanatının Luzinyanlarin beri . 1453 yılında Osmanlı Türkleri karadan ve denizden Boğaziçi ve kıyıları yatırım Konstantinopolis tarafından vardı genişletilmiş için. iken o asalet desteğine sahipti, onun üvey kardeşi Jacques Bastard , vardı sempati Kıbrıs nüfus ve taht için başarılı olmak için ona sahip olmuştur diledi liderliğindeki babası buna inanıyorum. Ama baronlar ve güçlü, onun için de vardı Jacques, başpiskopos rağmen, taç giyme töreni yer almasına izin değildi. 1459 yılında Charlotte Savoy Louis sayısı, kuzen evlendi, ve Jacques isyan yarıldı içine ve Kahire sığındı. Kıbrıs hükümdar oldu sunan padişah kendini Jacques şikayet, o, mirasçı için erkek rağmen sonraki taht, ada dan tahrik vardı olmuştur o ve onun mirası kurtarmak için yardım çağrısında başarılı.
1460 yılında, kadırga seksen Mısır ile bir filo, Jacques Larnaka indi. Kıbrıslılar, nefret Savoyards adanın kime Charlotte's getirdi kocası vardı, seve seve onu aldı, o ada oldu yakında usta. Charlotte ve kocası yıl üç edildi abluka onlar aldı sığınma Girne kalesinde. değil aktif olarak saldırıya oldu kale, komutanı olarak onun bir ihanet tarafından nihayet teslim oldu. Queen Charlotte Savoy ile onun evine kocası kaçtı egemenlik ona miras bırakma sonra 1487 yılında öldü o, Roma'ya. Onun üvey kardeşi için ünlü oldu onun siyasi ahlaksızlıkla. She) yaşamış (1436-1487.


Last edited by vahe2009 on Fri 13 Jul 2012 - 20:16; edited 2 times in total
Back to top
Publicité


PostPosted: Sun 22 May 2011 - 10:26
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Offline

Joined: 07 Nov 2009
Posts: 26,510
Point(s): 75,431
Moyenne de points: 2.85

PostPosted: Sun 22 May 2011 - 10:29
PostPost subject: Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri
Reply with quoteLast edited by vahe2009 on Fri 13 Jul 2012 - 20:16; edited 1 time in total
Back to top
anuanu
Modérateur
Modérateur

Offline

Joined: 16 Oct 2010
Posts: 4,830
Point(s): 11,922
Moyenne de points: 2.47

PostPosted: Sun 22 May 2011 - 15:07
PostPost subject: Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri
Reply with quote

Parev Vahe 2009,
Ben bir yede okumu$tum bir zamanlar Ermeni kirali bir Mogolistan prensesi ile evlenmi$tir diye.
Ve ben hep bugune kadar merak ederim acaba dedelerim veya yayalarim o soydan olabilir mi diye.
çünku yanliz benim gözlerim çekik de ondan Smile


Back to top
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Offline

Joined: 07 Nov 2009
Posts: 26,510
Point(s): 75,431
Moyenne de points: 2.85

PostPosted: Mon 23 May 2011 - 08:15
PostPost subject: Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri
Reply with quote

1200'lü yıllardan itibarenki i döneme aşt Ermeni-Moğol ilişkileri :

http://en.wikipedia.org/wiki/Armeno-Mongol_relations

Doğu roma İmparatorunun Kız kardeşinin Moğollarla evlendiği bilinir.Kendiside Moğolistanda Hristiyanlığın yayılmasında çok önemeli katkıları olmuştur. Boşandıktan sonra kendisine bağlı Moğol hiristiyanlarının bazılarıyal tekrar Constanipolise döndüğü Rum Patrikliği tarafından aziz ilan edildiği ve kendisine itaf edilmiş Kiliseler vardır... ( Moukhliotissa Kilisesi (Panaghiotissa) (Fatih) )

( Fener’de Firketeci ile Tevkii Cafer sokaklarının birleştiği köşededir. Moğol kilisesi diye de adlandırılır. Bizans İmparatoru Maurikios (582-602) kızları Sopatro ve Eustolia burada bir kadınlar manastırı kurduğunu eski kayıtlardan öğrenmekteyiz. 1261 de bu küçük manastır saraya yakın bir kişi tarafından satın alınarak genişletilir ve yanına binalar yapılır. Kısa bir süre sonra burayı VIII. inci Mikhael’in kızı Maria Palaiologina satın alır. Prenses Moğol Hanı Hülağü ile evlenmek için yola çıktığında Hülagü’nün ölümü üzerine kardeşi Abaka Han ile evlilik hazırlıklarına başlarsa da onun da ölümü üzerine İstanbul’a döner ve bu manastırı genişleterek bugünkü şeklinde yeniden inşa ettirip burada yaşamını sürdürür. Bizans-Moğol ilişkilerinden ötürü bu kilise, “Moğol Kilisesi” Maria’nın talihsizliğinden dolayı da “Kanlı Kilise” adı ile adlandırılır. Maria’nın ölümünden sonra manastır çok bakımsız kalır. 1351 de Patrikhanenin denetimine geçen kiliseyi I. Selim (1512-1520) ve III. Ahmet (1703-1730) camiye çevirmek isterlerse de Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesi gereği başarılı olamazlar. 1633,1640 ve 1729 deki yangınlardan zarar gören bina 1731 de onarılmıştır. Muhliotissa.Fetihden önce inşa edilip günümüze kadar Ortodoks ibâdet mekânı olarak işlevini sürdüren bir Bizans Kilisesidir. Yonca plânlı olan binanın orta mekânı çevresinde pencereler bulunan oldukça yüksek kasnaklı ve üzeri kiremit döşeli bir kubbe ile örtülüdür. Yoncanın diğer kolları da alçak yarım kubbelerle örtülüdür. 1892 de yan tarafa yeni bir çan kulesi eklenmiştir. Taş tuğla karışımı duvar tekniğine sahip olan binanın dış cephesi sıvalı olup bugün kızıl-eflatun arası bir boya ile boyalıdır. Narteksdeki kubbelerde mozaik izleri görülmekte ise de ne oldukları hakkında bir fikir vermekten uzaktır. Avlunun köşesinde Azize Anna’ya ithaf edilmiş bir ayazma bulunmaktadır. )


Last edited by vahe2009 on Fri 13 Jul 2012 - 20:16; edited 1 time in total
Back to top
anuanu
Modérateur
Modérateur

Offline

Joined: 16 Oct 2010
Posts: 4,830
Point(s): 11,922
Moyenne de points: 2.47

PostPosted: Mon 23 May 2011 - 12:53
PostPost subject: Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri
Reply with quote

Mersi Vahe2009,
Bu Wikipedia için,
yani ben yine devam ediyorum kizima demeye ah ben belki de prenses ailesinden geliyorum demeye. Smile

çunku bana hep amma da kibarsin mama der de Smile


http://translate.google.fr/translate?hl=fr&sl=en&u=http://en.wikipe…


Back to top
anuanu
Modérateur
Modérateur

Offline

Joined: 16 Oct 2010
Posts: 4,830
Point(s): 11,922
Moyenne de points: 2.47

PostPosted: Mon 23 May 2011 - 21:21
PostPost subject: Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri
Reply with quote

Liste des princes puis rois de Petite-Arménie

http://dictionary.sensagent.com/LISTE DES PRINCES PUIS ROIS DE PETITE ARMEN…

http://dictionary.sensagent.com/Héthoum_Ier_d'Arménie/fr-fr/

Héthoum II d'Arménie

http://fr.wikipedia.org/wiki/Héthoum_II_d'Arménie


Ps: Ariyorum, ariyorum neden benim gözlerim böyle çekik. Embarassed Smile


Back to top
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Offline

Joined: 07 Nov 2009
Posts: 26,510
Point(s): 75,431
Moyenne de points: 2.85

PostPosted: Sat 21 Jul 2012 - 20:42
PostPost subject: Kraliçe Semiramis / Արա Գեղեցիկ և Շամիրամ
Reply with quote

Kraliçe Semiramis / Արա Գեղեցիկ և ՇամիրամBu zamanda Semiramis (Ermenice Shamiram), Ninova kraliçesi orada yaşadı. Kocası onu sadakatsizliği nefret etmeye başladı Ninus oldu ve memleketine gitti. Yakışıklı Ermeni kralı Ara ünü duymuşlardı Semiramis, onun görüntü sonra lusted ve Ninova gelir ve onunla evlenmek istedi. Ara reddetti, o Ermenistan'a karşı onu orduları yürüdü.

Semiramis Ararat denen bölgede geldiğinde savaş başladı. O Ara canlı yakalamak için onu komutanlar emretti, ama onun oğullarından biri tarafından yenilmiş ve öldürüldü. Cesedi diğer öldürülen askerler arasında savaş alanında bulunmuştur. Onun intikamını almak için mücadeleye devam etmek istedi Ermeniler, sakinleştirmek amacıyla, Semiramis "Ben onun yaralarını yalamak ve ona iyileşmesi için tanrılara dua etmiştir. Ara canlandırmak olacaktır" dedi.

Semiramis bir büyücü olduğunu ve onun güçleri inanıyordu. O onu canlandırmak inanıyordu ki, ölümünden az çılgın ve onun güzelliği için umutsuz oldu. Cesedi çürümeye zaman o zamankinden daha çok çılgın oldu, ve onun görevlileri derin bir mezar içine gömüyorum vardı. Ara gibi severler onu maiyetinde gelen adamlardan biri Giyinme, o Ermenilerden önce geldi ve tanrıların dolayısıyla en derin arzuları, Ara geri hayat verdi onun yaralarını Yalama "dedi. Onlar bize mutluluk ihsan beri biz onları yüceltmek olmalıdır eskisinden daha fazla. "

O tanrıların yeni bir heykeli dikildi ve Ara tasarrufu için bunları pek çok kurban teklif etmişti. Insanlar Ara canlandırıldı inandı ve Semiramis ona karşı yürütülen bir savaş kurtuldu.

Ara için aşkını sonsuza dek yaşatmak için, onun karısı Nuvard doğan ve o zaman on iki yaşındayken kim, kendisinden sonra oğlu Karthos adında. O kadar küçük olmasına karşın, ona Ermenistan'ın hükümdarı yaptı.

Geri Ninevah'taki onu yolda, gurur Asur kraliçesi Van Gölü'nün doğu kıyısında gezdi. Bölgenin güzelliği ve işçi ve pek çok mimar binlerce getirerek Struck, o yakındaki kayalıklar üzerine inşa edilmiş muhteşem bir yazlık sarayı vardı. (Editör Not: Semiramis değindiğim saray ve şehrin Khorenatsi hesabına bazı tutarsızlık var sarayın duvarlarının açıklaması ve onun hesabını açıklanan yazıtlar ile anıtsal bir duvar aslında Urartu Kralı Menuas ve Argishti saltanatları süresince inşa edildi. . Khorenatsi hataları Semiramis tarafından inşa biri için saray ve Tuşpa yeni şehir. Aynı şekilde Semiramis 'emri altında inşa ediliyor gibi Khorenatsi tarafından akredite edilmiştir Semiramis Kanalı, daha önceki 4-MÖ 3. bin yılda üstüne, Urartu döneminde atıldı kanallar)

Khorenatsi Semiramis Asur ve Ninova, Zerdüşt, dini lider ve Medler kehanet onun temsilcisi olarak atanması, o yaptırdığı şehirde kaldığını röle, ve gider gibi o uzun bir süre için ülkeyi iyi yönetti.

Ninus Ninevah'taki ölmedi ve saray gömülü değil, o söyledi, ama aslında Girit kaçtı. Çocukları büyüdü ettiklerinde Semiramis 'tahtı ele geçirmek ve onu hazine el koymak istedi. Onlar açıkça utanç verici işler onu suçladı. Bu onu çileden ve o küçük oğlu Ninyas dışında, ya da "Zamassias" ile öldürülen çocuklarının tüm vardı. Onun yerine, onu sevenler onu tahta ve onu hazine bıraktı.

Orada Zerdüşt tahtı ele geçirmektir çalıştı ve ardından gelen savaşta Semiramis onu Ermenistan'a kaçmak neden olan yenildi. Oğlu Ninyas şansını gördü ve onu öldürüyor krallığının hükümdarı oldu. Ara (Karthos, Ara ve adını oğlu) de Anushavan adında bir oğlu bırakarak, savaş sırasında öldü.

Ara Geghetsik ve Semiramis'in hikayenin bir başka versiyonu Ara adı (Arai Lehr) taşıyan dağ bağlıdır. Onu gelişmeler olanı reddeder bu sürüm Ara Semiramis tarafından dağın üzerine sürülünce etti. Kara büyü yetenekli Semiramis, boşluğa onu atmak için gece güçleri conjured ve o ayak bastıkları zaman, vücudu da bugünkü kontur veren, dağın üstüne gömüldü. Yine başka bir masal Ara öldüğünde söylüyor ve Semiramis onu dağın eteğinde gömüldü vardı, onun ruhu uyku benzerlik içine dağın tepesine oluşturan yükseldi. Dağın üst bir adamın yüzünün kontur benzer yapar.

http://www.flickr.com/photos/22025493@N03/4301732952


Back to top
azad
V.I.P.
V.I.P.

Offline

Joined: 06 Sep 2006
Posts: 969
Point(s): 2,835
Moyenne de points: 2.93

PostPosted: Wed 1 Aug 2018 - 00:06
PostPost subject: Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri
Reply with quote

test
_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Back to top
azad
V.I.P.
V.I.P.

Offline

Joined: 06 Sep 2006
Posts: 969
Point(s): 2,835
Moyenne de points: 2.93

PostPosted: Wed 1 Aug 2018 - 00:11
PostPost subject: Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri
Reply with quote

Zabel I of Rubenids – Queen of the Armenian Kingdom of Cilicia

August 1, 2018 Vigen Avetisyan Antiquities, History, People

Isabella I, also known as Isabel I or Zabel I (27 January 1216/25 January 1217 – 23 January 1252), was a Queen of the Armenian Kingdom of Cilicia from the Rubenid dynasty. She has been the second Queen of Cilicia and the only daughter of King Leo I (also Leo II).
In May 1219, King Leo I passed away. On his deathbed, he pronounced the name of his heir, his daughter Zabel. Initially, the regent of the future Queen was Adam of Baghras. After his murder several months after Leo had named his successor, Constantine of Baberon became the regent of Zabel.
However, the great-nephew of Leo Raymond-Roupen had his claims to the royal throne. So did John of Brienne, the husband of Stefanie, the daughter of Leo from his first marriage. Devoted to the late King, Cilician princes supported the lawful heir to the throne and imprisoned Raymond-Roupen. As for John of Brienne, he ceased to contest the throne after his wife and son died on their way to Cilicia.
In order to reinforce Cilicia, it was decided to marry Zabel off to Philip of Antioch. The main condition of the marriage was proposed by Constantine of Baberon: Philip was to convert to the Armenian faith and follow the Armenian traditions. Philip agreed to those requirements, and the wedding of Zabel and Philip of Antioch took place in the city of Sis, the capital of Cilicia, in 1222. Philip thus became the prince consort. However, he didn’t keep his word.
Philip of Antioch neglected the national feelings of the Armenians, as well as their traditions. Besides, Philip was openly favoring Latin barons and spending most of his time in Antioch. Nobles and the people of Cilicia were strongly dissatisfied with the actions of the prince consort. For his mistakes, Philip would be eventually imprisoned for life.

In 1226, regent Constantine of Baberon, in spite of the resistance from Zabel, married her off to Hethum, one of his younger sons, with the blessing of the Catholicos of all Armenians Constantine I Bardzrberdtsi. Thus, Cilicia received its new King Hethum I, who would become the founder of the Hethumid dynasty, the second royal dynasty of Cilicia. Zabel gave birth to eight children: Euphemia, Maria, Sibilla, Leo (who would become the King of Cilicia Leo III), Toros, Rita, Isabella, and Vasak.


Zabel I passed away in January 1252 and was buried in the monastery of Drazark, the family tomb of the Rubenid dynasty.


https://allinnet.info/antiquities/zabel-i-of-rubenids-queen-of-the-armenian…
_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Back to top
Contenu Sponsorisé


PostPosted: Today at 20:32
PostPost subject: Tarihteki Bazı Önemli Ermeni Kraliçeleri-Prensesleri

Back to top
Display posts from previous:   
Armenian on web Forum Index -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Histoire arménienne-Հայոց Պատմություն-Ermeni tarihi All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

 Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1